Kabakulak Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Kabakulak Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Kabakulak Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Kabakulak virüs kaynaklı bir çocuk hastalığı olup, enfeksiyon bölümünün alanına girmektedir. Genellikle tükürük bezlerinin enfeksiyonlanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı nitelikte olan kabakulak okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Kulakların alt tarafında şişlik oluşmakta ve çocuk hastalığı olmasına rağmen hastalığı geçirmeyen yetişkinlerde de görülmektedir.

Özellikle kış ve bahar aylarında kabakulak hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Kabakulak virüsleri damlacıklara karışarak havada uçuşmaktadır. Hastaların öksürürken, hapşırırken ağzını mendille kapatması ve asla başkalarını öpmemesi gerekmektedir. Aksi durumda hastalık çok kolay şekilde sağlıklı insanlara bulaşmaktadır. Hastanın bulunduğu ortamda nefes alıp verirken, virüsün kapılma riski çok yüksektir. Bu nedenlere bağlı olarak hasta olan kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Kabakulak virüsü vücuda girdikten 3 hafta sonra hastalık baş göstermeye başlamaktadır. Hastalığı geçiren kişiler bağışıklık kazandığı için virüsten etkilenmez ve bu hastalık yalnızca bir kere geçirilmektedir.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kulak altında şişmelere neden olan kabakulak ağrılı bir hastalıktır. Yüzde genel olarak şişme görülmektedir. Çenenin alt kısmı ise aşağıya doğru şişmektedir. Kabakulak ilk olarak yüzün bir tarafında ortaya çıkar ve ardından diğer tarafa da geçer. Hastalığın pek çok belirtisi bulunmaktadır.

  • Çene ve yüzde ağrı
  • Kulaklarda şiddetli ağrı
  • Boğaz ağrısı
  • Yeme ve yutkunma esnasında zorluk ve ağrı
  • Ateş ve baş ağrısı
  • Halsizlik, yorgunluk hissi
  • İştah kaybı
  • Başın şiş olan kısma doğru eğik durması
  • Boyunda tutulma
  • Mide bulantısı ve zaman zaman kusma

Kabakulak Nasıl Tedavi Edilir?

Özel bir tedavi yöntemi olmayan kabakulak, genellikle ağrı kesicilerle atlatılmaktadır. Hastalığın olağan bir süreci vardır ve bu süreci atlamak mümkün değildir. Kimi hastalarda şişlik ve ağrı belirtileri ortaya çıkmayabilir. Hastalığın tedavisi evde uygulanmaktadır. İki hafta içerisinde tamamen iyileşen kabakulak hastalığının en büyük sorunu yutkunma güçlüğü ve ağrılardır.

Hekimler hastalığın ağır belirtilerini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bunun için de ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılmaktadır. Hastalar çorba ve çiğnenmesi kolay olan gıdalarla beslenmelidir. Hastalık süresince bol bol su tüketilmelidir. Hastanın ayrı bir odada yatırılması, kabakulağın ailenin diğer üyelerine bulaşmasını engelleyecektir.