Kalbe Hangi Bölüm Bakar – Hangi Doktor Bakar

Kalbe Hangi Bölüm Bakar – Hangi Doktor Bakar

Kalbe Hangi Bölüm Bakar?

Kalbe Hangi Bölüm Bakar, Kalp vücudun en önemli organıdır. Bedenin her bir noktasına kan ulaştırılması, kalp sayesinde sağlanmaktadır. Dolayısıyla kalbin yaşayacağı en ufak bir sorun direkt olarak hayati tehlikelere neden olmaktadır. Kalp sağlığı, sağlıklı yaşam demektir. Bu bakımdan düzenli olarak kontroller yaptırılmalıdır. Günümüzde ne yazık ki aniden ortaya çıkan kalp problemleri nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı oldukça yüksektir. Kalple ilgili sağlık sorunu yaşayan insanların başvurması gereken bölüm ise kalp ve damar cerrahisidir.

Kalp konusunda düzenli kontrol yaptıran insanların sağlık sorunları daha erken teşhis edilebilmektedir. Bu küçük ayrıntı hayat kurtarmaktadır. Kalp hastalıkları konusunda tedavi ise günümüzde oldukça gelişmiştir. Kalpteki sorunların tespiti açısından CGM yani kardiyogonyometri denilen yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Kalbin üç boyutlu görüntülenmesini sağlayan bu yöntemi, mevcut sorunların teşhisinde büyük katkılar sunmaktadır. Kalp bölgesindeki tüm kasılmaların görüntülenmesi, kalp krizi riski hakkında bilgi vermektedir. Bu yöntemde kalp üç boyutlu görüntülendiği için hata riski oldukça düşüktür.

Kalbe Hangi Bölüm Bakar
Kalbe Hangi Bölüm Bakar görsel

Göğüs Bölgesindeki Her Ağrı Kalple İlgili Değildir

Kalp bölgesindeki ağrılar çok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ancak nedeni her ne olursa olsun ağrıların kaynağının mutlaka açıklanması gerekmektedir. Her göğüs ağrısının kalple ilgili olmadığı da unutulmamalıdır. Kaburga kemiklerinde meydana gelen incinmeler, göğüs bölgesindeki kasların zedelenmesi ya da şiddetli üşütme kalp bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Süreklilik arz eden göğüs ağrılarında mutlaka uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

Kalp ağrısını ortaya çıkaran nedenler ise; kalp hastalıkları, akciğer rahatsızlıklarıdır. Bunların yanı sıra yemek borusunda ortaya çıkan sorunlar da göğüs bölgesinde ağrılara sebebiyet vermektedir. şiddetli üşütmeler akciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Akciğerlerdeki sorunlar da göğüs bölgesinde ağrı oluşturmaktadır. Çekilen şiddetli ağrılar, kalp ağrıları ile karıştırıldığından hastanın panik yaşamasına neden olmaktadır. Kesin tanı için mutlaka kalp ve damar cerrahisi bölümünden randevu alınmalıdır. Kalple ilgili sorun olmadığı takdirde ağrının kaynağının bulunması için başka bölümlere yönlendirilmeler yapılmaktadır.

Kalp Ve Damar Cerrahisinin Baktığı Kalp Hastalıkları

Tıbbın en kritik bölümlerinden birini kalp ve damar cerrahisi bölümü oluşturmaktadır. Bu bölümün baktığı kalp hastalıklarının başlıcaları; kalp krizi, kalp kası iltihabı, hipertrofik kardiyomiyopati, mitral kapak prolapsusudur.