Kalın Bağırsak Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Kalın Bağırsak Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Kalın Bağırsak Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Kalın bağırsakta yaşanan sorunlara genel cerrahi yani hariciye bölümü bakmaktadır. Mide ve anüs arasında kalan kısımı oluşturan organ bağırsaklardır. Kalın bağırsak ince bağırsağın dış kısmında bulunmaktadır. İnce bağırsaktan kalın bağırsağa aktarılan dışkılar, oradan direkt olarak anüse iletilerek vücuttan atılmaktadır. Kalın bağırsak üç bölümden oluşmaktadır; rektum, çekum ve kolon.

Kalın bağırsağın işlevi ince bağırsaktan gelen atıkları almaktır. Emilim ve sindirim işlemleri tamamlanan atıklar, anüse yollanmak üzere kalın bağırsağa yönlendirilmektedir. İnce bağırsakta moleküllere ayrılan besinler, emilerek kana karışmaktadır. Kalın bağırsak organik olmayan tuz ve suları emmektedir. İşlemler sonucunda oluşan atıklar rektumdan geçerek anüse iletilmektedir.

Kalın Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

Kalın bağırsak hastalıkları oldukça ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. İnsan hayatını tehdit edebilecek nitelikte olan kalın bağırsak sorunlarında vakit kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır. Kalın bağırsağa bağlı olarak gelişen değişik hastalıklar bulunmaktadır. İşte en sık rastlanılan kalın bağırsak hastalıkları;

Kolit; İnce bağırsağın bittiği noktadan başlayarak kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmayı ifade etmektedir. Kalın bağırsak tamamen iltihaplanacağı gibi bir kısmı da iltihaplanabilmektedir. Kolit hastalığı da kendi içerisinde üç gruba ayrılmaktadır; mükoz kolit, basit kolit ve ülseratif kolittir. Basit kolit hastalığı ishale neden olurken, mükoz kolitte kalın bağırsak mukozası iltihaplanmaktadır. Sinirsel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ülseratif kolitte mukozada ülsere neden olabilmektedir.
Spastik Kolon; Bu hastalık tamamen psikolojik etkilere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Stres, üzüntü ve sıkıntı sinir sistemini olumsuz yönde etkilemekte ve spastik kolon hastalığına neden olmaktadır. Bağırsak mukoza seviyesi bu hastalığa bağlı olarak yükselmektedir. Hastalık kendini ishal ya da ağrılı kabızlık olarak göstermektedir.
Meckel Çıkmazı; İnce bağırsağın kalın bağırsağa bağlandığı kısımda gelişen bir hastalıktır. Kesenin tıkanması sonucu mechel çıkmazı meydana gelmektedir. Kanama ve iltihaplanma şeklinde gelişim göstermektedir. Teşhisi zor olan hastalıkta karında acı ve ani ağrılar oluşmaktadır.
Chron Hastalığı; İltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hastalık ince bağırsak ve kalın bağırsak arasında görülmektedir. Chron hastalığının belirtileri; kişide yüksek ateş, ishal, kilo kaybı, kramp, anal akıntılar ve şişkinliktir.