Kalp Krizine Hangi Bölüm Bakar?

Kalp Krizine Hangi Bölüm Bakar?

Kalp krizi günümüzde en fazla görülen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Kalp krizi korkusu yaşayan ve göğüs ağrılarından şikayetçi olan insanlar hangi bölüme başvuracağını karıştımaktadır. Kalp ve damar sağlığıyla ilgili tüm sorunlara kalp ve damar cerrahisi bölümü bakmaktadır. Birçok etkene bağlı olarak kalp krizi ortaya çıkabilmektedir. Ancak kalp krizini tetikleyen unsurların ana nedeni damar sağlığının bozulmasıdır. Damarlarda meydana gelen tıkanıklık, genişleme, tahribatlar kalp krizi riskini doğurmaktadır. Kalbe giden kan miktarının ayarlanamaması sonucunda kalbin işleyişi bozulmaktadır.

Kalbin beslenmesinde görevli olan atardamarların aniden tıkanması, kalp kasının işleyişini bozmaktadır. İhtiyaç duyduğu oksijeni alamayan kalp kası, kalp dokusuna da zarar vermektedir. Kan akımını etkileyen diğer unsurların başında ise yağ ve kolesterol gelmektedir. Damar duvarlarında biriken plak yapıları kan akışını zorlaştırmaktadır. Bu durum damarların esnek yapısını bozmakta ve damar sertliği sorununu doğurmaktadır. Atardamarların içinin daralmasına bağlı olarak pıhtılaşma meydana gelmektedir. pıhtının beyne ya da kalbe gitmesi ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

Kalp Krizinin Ana Nedeni Damar Sorunları

Damarlarda meydana gelen sorunlara hızlı şekilde müdahale edilmelidir. Aksi durumda damar yapısında oluşan bozukluk ilerleyerek, kalbi olumsuz etkilemeye başlayabilir. Bu durum kalp krizi riskini doğurmaktadır. Damarların plaklarının temizlenerek, damar yolunun açılması gerekmektedir. Kalbin kan pompalama gücünün olumsuz etkilenmemesi ve kalp yetmezliğinin oluşmaması için zamanında müdahale edilmelidir.

İnsan bedeni kalp krizinden önce bir takım sinyaller vermektedir. kalp krizi belirtileri görüldüğünde bir hekime başvurulması gerekmektedir. Kalp krizinde dakikalar dahi önem taşımaktadır. Bazı ipuçları ilerleyen süreçlerde kalp krizi görülme riski hakkında bilgi vermektedir. Aniden ortaya çıkan ve ölümlerle sonuçlanan kalp krizi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar;

Göğüs Ağrısı; Kalp krizinden önce göğüs bölgesinde ağrı ve baskı hissi oluşmaktadır. Bu ağrı göğsün tam ortasında şiddetli bir ağrı olarak hissedilmektedir. Ağrılar kol, boyun, çene ve mideye doğru yayılma göstermektedir. Ağrı nöbet halinde hissedilmekle birlikte 1-2 dakika sürmektedir.

Nefes Darlığı; Solunum güçlüğü kalp krizinin akla genel ilk belirtilerindendir.
Diğer belirtiler ise bulantılar, terleme, yorgunluk ve halsizlik hissi, bayılmadır.