Kalp Yetmezliğine Hangi Bölüm Bakar?

Kalp Yetmezliğine Hangi Bölüm Bakar?

Kalp Yetmezliğine Hangi Bölüm Bakar?

Kalp damar hastalıkları bölümünün alanına giren kalp yetmezliği hastalığı, kalp fonksiyonlarında meydana gelen bozulmayı ifade etmektedir. Vücudun sağlıklı şekilde işleyebilmesi için gerekli olan kanın yeteri miktarda pompalanamaması durumuna kalp yetmezliği denilmektedir. Hastalığın görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artış göstermektedir. Ayrıca kanın kalp tarafından yeniden emilememesi de kalp yetmezliğidir.

Pompa görevini işleyen kalbin karıncık kısmıdır. Sol karıncıktan çıkan temiz kan vücuda pompalanırken, sağ karıncıkta ise vücutta bulunan kirli kan emilmekte ve akciğere gönderilmektedir. Sağ kalpte meydana gelen bozukluklar halsizlik, ödem, kilo artışı gibi belirtiler göstermektedir. Sol karıncıktaki sorunların belirtileri ise nefes darlığıdır. Bazı hastalarda hem sol, hem de sağ karıncık sorunları aynı anda görülmektedir.

Kalp Yetmezliğini Tetikleyen Unsurlar

Değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kalp yetmezliğinin en sık görülen nedeni koroner arterdir. Kalp krizine zamanında doğru ve etkin müdahale yapılması halinde ölümleri önlemek mümkündür. Kalpte meydana gelen sorunlara geç kalınması durumunda ölümün yanı sıra kalıcı kalp hasarları ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizi yalnızca kalbin işleyişine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Kalp kapak hastalıkları, hipertansiyon, enfeksiyonlar, sigara kullanımları kalp krizi riskini arttıran unsurlardır.

İnsan kalbi çok güçlü bir organ olmasının yanında aynı zamanda oldukça hassas yapıdadır. Sağlık sorunu olmayan insanlar da dahi ani kalp krizleri görülebilmektedir. Sağlıklı insanlarda ortaya çıkan kalp krizinin nedenleri ise psikolojiktir. Aşırı üzüntü, stres, ani duygu değişimleri insan kalbini yoran durumlardır. Ani şokla karşılaşan insanlar, alınan kötü haberler kişide kalp krizine sebebiyet verebilmektedir.

Kalp Yetmezliğinin Tedavisi

Kalp yetmezliği kalbin sağlıklı işleyişini yerine getirememesine bağlı olarak ortaya çıkan durumdur. Kalp yetmezliğinin sonrasında kalp krizi riski oluşmaktadır. Kalp yetmezliklerinin tedavisi mümkündür. İlk olarak kalbin düzenini bozan unsurun ne olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Kalp yetmezliği belirli bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla hastalığın tespiti tedavi sürecinin başarısında etkili olmaktadır.

Kalp yetmezliği olan hastaların kendi başlarına uygulamaları gereken hususlar da bulunmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak alışkanlık haline getirilmelidir. Kilo kontrolü sağlanmalı ve mümkün olduğunca fit olmaya özen gösterilmelidir. Sigara ve benzeri zararlı alışkanlıkların bırakılması ve tuzun azaltılması gerekmektedir.