Kangrene Hangi Bölüm Bakar

Kangrene Hangi Bölüm Bakar

Gangrene Hangi Doktor Bakar?

Kangren en genel tanımı ile vücuttaki herhangi bir bölümün ölümüne verilen isimdir. Gangrenli bölge tıbben ölü sayılmaktadır. Genel cerrahinin alanına giren gangren halk arasında kangren olarak isimlendirilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kangren bedenin görünen kısımlarında olabileceği gibi iç dokular ve organlarda da oluşabilmektedir. Kangrenli bölgenin tedavi ile düzelmesi asla mümkün değildir. Yalnız kangren olma riski altında olan dokular önceden tespit edilirse, kangrenin engellenmesi mümkün olabilmektedir.

Kangren olan bölge cerrahi müdahale ile kesilmektedir. Kangrene yapılabilecek tek müdahale bu işlemdir. Kesme işlemi yapılmadığı takdirde kangrenin genişleme tehlikesi bulunmaktadır. örneğin kangren olan ayak kesilmektedir. Ayak kesilmezse kangren tüm bacağa hatta tüm vücuda yayılabilir. Sonuç olarak hayati tehlike ortaya çıkabilir. Ölü bölge kesilip atılmaz ise ölü doku genişleyerek çevresini yavaş yavaş öldürmeye başlayacaktır.

Gangrene Hangi Bölüm Bakar
Gangrene Hangi Bölüm Bakar görsel

Kangrene Cerrahi Müdahale Şart

Kangrenin ortaya çıkışı damarların tıkanmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu bakımdan tıkalı damarlar, kangren riski taşımaktadır. Şeker hastalığı ile damar tıkanıklığı kangren riski barındırmaktadır. Şeker hastalarında parmakların kangren olması sık rastlanılan bir durumdur. Felçli ve yatalak hastalarda zamanla damar tıkanıklıklı yaşanmakta ve bu durum bacaklarda kangren görülmesine sebep olmaktadır.

Kangrenli bölgenin cerrahi operasyonla kesilmesi sonucunda iyileşme süreci erken müdahaleye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ne kadar erken müdahale edilirse o kadar verimli sonuçlar elde edilmektedir. Elbette hastalar için bir uzuvlarının kesilmesi çok zor bir durumdur. Ancak kesilme olmazsa kangren bedeni komple sarmaktadır.

Kangrene Sebep Olan Etkenler Ve Kangrenin Belirtileri

Dokuların ölümü olarak ifade edilen kangrende belirli bir bölge ya da organ tüm fonksiyonlarını yitirerek insan sağlığını tehdit etmektedir. Kangrene sebep olan değişik etkenler bulunmaktadır. En sık rastlanılan neden kan akışının yavaşlamasıdır. Hücrelere yeterli oksijenin taşınamaması sonucunda ilk olarak hücre ölümü yaşanmakta ve ölüm bölgeye yayılmaktadır. Bunun yanı sıra uzun süre devam eden enfeksiyonlar hücrelerin ölümüne neden olmaktadır.

Kangrenin en temel belirtisi renk değişimidir. Bunun  yanı sıra kangrenli bölge ile sağlıklı bölge arasında belirgin bir sınır bulunmaktadır. Yumuşak renk geçişleri bulunmamaktadır.