Karaciğere Hangi Bölüm Bakar?

Karaciğere Hangi Bölüm Bakar?

Karaciğer kaynaklı hastalıklara dahiliye bölümü bakmaktadır. İç hastalıklarının alanına giren karaciğer insan sağlığı açısından  kritik işlevler üstlenmektedir. Bu bakımdan karaciğerde meydana gelebilecek sorunlarda vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekmektedir. Karaciğer kaynaklı sorunlar kendini karın ağrısı ile belli etmektedir. Elbette her karın ağrısının sebebi karaciğer hastalığı değildir. Ancak bunun kesin olarak anlaşılması için mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Günümüzde toplumun beslenme alışkanlıkları genel olarak bozulmaya başlamıştır. Dengesiz ve yanlış beslenme aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Fazla kiloların iç organların işleyişini bozduğu unutulmamalıdır. Karaciğer sağlığının korunması için beslenme alışkanlıklarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. bunun yanı sıra şeker tüketimi genel sağlık açısından zararlı olduğu gibi karaciğer üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır. Yağ ve şekerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

En Sık Görülen Karaciğer Hastalıkları

Sarılık (Hepatit); Karaciğer kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıklarda başı sarılık çekmektedir. Yangılı hastalık olan sarılıkta karaciğer hücrelerinde hasarlar meydana gelmektedir. A, B, C olmak üzere ayrılan hepatit bulaşıcı bir hastalıktır. Toksit zehirlenmeleri sonucunda ortaya çıkan sarılık ise kimyasallara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Siroz; Ölen ya da zehirlenen karaciğer hücresine karşı, antikor salgılanmaya başlamaktadır. Ortaya çıkan etkileşim sonucunda daha fazla hücre ölümü yaşanmaktadır. Ölen hücrelerin yerini doldurmak isteyen karaciğer bağ dokusu kullanmaktadır. Sonuç olarak organ hücre ve bağ doku arasında sıkışmaktadır. Organın beslenmesi ve oksijen alımı bozulmakta ve siroz denilen hastalık ortaya çıkmaktadır. Bağ doku hücreleri, zamanla dokunun tüm besinini tüketmektedir.

Karaciğer Yağlanması; Bu hastalık alkol kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak da oluşabilen karaciğer yağlanması, uzun süre uygulanan şok diyetler sonrasında da görülmektedir. Kötü alışkanlıklar bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Hastalık sonucunda organda yapısal ve fonksiyonel bozukluklar görülmektedir.

Karaciğer Büyümesi; Bazı sağlık sorunları, karaciğer büyümesi hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Yani başka bir hastalığın belirtisidir. Karaciğer asıl boyutuna, 15 yaşına girildiğinde ulaşmaktadır. Hastalık belirtisi olarak ortaya çıkan karaciğer büyümesi, çoğu zaman fark edilmemektedir. Tedavi edilmemesi halinde diğer tüm organlara zarar verebilmektedir.