Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?

Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?

Sağlık ile ilgili herhangi bir problemi olmayan bir kişinin saçlarından günlük 50-100 adet saç teli kopmaktadır. Bu tellerin bazıları ense kısmında kuyruk sokumuna kadar düşmektedir. Saçlar dışında vücutta bulunan diğer kıllar, elbise tozları, ciltteki döküntüler gibi pek çok nesne de bu bölgeye düşmektedir. Saç tellerinin ucu son derece sivri olduğu için herhangi bir harekette saç telleri vücudu delerek buradan cildin içine girebilmektedir.

Kıl dönmesi, daha çok oturarak çalışan insanlarda kendisini gösterir. Bunun nedeni ise kasılmalar sonucunda kişinin kendisini bir noktadan sonra koltuğa yayması soncunda meydana gelen hareketlilik kılın sürtünmeden güç alarak cilde batmasına neden olmaktadır. Cilde batan bu saç teli zaman içerisinde cildin içi kısımlarına doğru yol alırken arkasında bıraktığı delik ise vücuttaki diğer döküntüler ile dolabilmektedir.

Vücudumuz, bu maddelerin vücuda girmesini engellemek adına savunma mekanizmalarını devreye sokarak bu maddelerin etrafını bir kapsül ile sarmaktadır. Kişiler, bu kapsül patlayıncaya kadar genelde hiçbir şekilde kıl dönmesinin farkına varmayabilirler. Ancak sert ve uzun oturuşlar sırasında oluşan bu kapsül patladığında ise kişi asıl sıkıntıyı çekmeye başlar. Kapsülün patlaması ile birlikte içerdeki kıl kişiyi rahatsız eder ve ağrıya neden olur.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi kıl dönmesi problemlerinde de gidilmesi gereken bölüm genel cerrahi bölümüdür. Bununla birlikte mümkün ise proktoloji alanında deneyim sahibi doktorların tercih edilmesi daha faydalı olacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi, yukarıdaki ortaya çıkış serüveninde anlatıldığı gibi kendisini çok zor belli eden bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ilk başta kıl dönmesinin fark edilmesi mümkün olmayabilir. Ancak kıl dönmesini çevreleyen kapsülün patlaması ile birlikte kıl dönmesinin varlığından haberdar olunabilinir.

Kapsülün herhangi bir nedenle patlaması soncunda vücut kıl yumağı ile karşı karşıya kalır. Bu noktada vücudun savunma mekanizmaları bu kıl yumağını imha etmek için bir sıvı salgılar. Ancak bu sıvı bir etki etmeyecek ve akıntı şeklinde kendisini gösterecektir. Bu noktada kıl dönmesi tedavisi için genel cerrahi uzmanına başvurmanız kaçınılmazdır.

 

saç ekimi
saç ekimi merkezleri