Kist ve Yumurtalık Kisti Rahatsızlıkları Hangi Bölüm Bakar?

Kist ve Yumurtalık Kisti Rahatsızlıkları Hangi Bölüm Bakar?

Kist ve Yumurtalık Kisti Rahatsızlıkları Hangi Bölüm Bakar?

Kist, yumurtalıklarda görülen bir hastalıktır. Bu bağlamda yumurtalık kisti, doğurganlık olgunluğuna gelmiş kadınlarda çok sık görülen bir hastalıktır. Birçok kist tipi, zararsız ve kendiliğinden geçme özelliğine sahiptir. Lakin kistlerin oluşumu ile birlikte doktorunuza gittiğinizde, doktorunuz kistlerin takip edilmesi gerektiğini belirtecektir. Yumurtalık kistlerinin birçoğu küçük olduğu için herhangi bir belirti de vermeyebilir. Bazı kistler, burkulma, kanama ve patlama sonucunda belirti verebilmektedir.

Kisti olan bir hasta, karında küt bir ağrı hissedebilir. Bunun haricinde cinsel ilişki sırasında da ağrı meydana gelebilir. Birçok işlevsel kit, 1-2 ay gibi bir süreç sonucunda kendiliğinden geçebilmektedir. Kistin büyük olması ciddi manada bazı şikayetlere neden olabilir. Bu durumda da kesinlikle doktor kontrolü ve tedavisi yapılması gerekir. Kist rahatsızlığına yakalanan hasta, kist hangi bölüm bakar? Sorusunu dile getirmektedir.

Kist İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kist, insan yumurtalığı ile alakalı bir rahatsızlık olduğu için iç hastalıklarının alanına girmektedir. Duruma bağlı olarak üroloji bölümü de bu doğrultuda hastayı kontrol etmesi gerekebilir.

Kist tedavisi için Dahiliye doktoruna gittiğinizde, doktorunuz doğum kontrol hapı tedavisi veya ameliyat önerebilmektedir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Az önce de bahsettiğimiz gibi yumurtalık kistlerinin birçoğu küçük boyutta olduğu için herhangi bir belirti göstermezler.  Bazıları zaman içerisinde kendiliğinden geçme özelliklerine de sahiptirler.

Yumurtalıklarda oluşan bir problemin belirtileri, diğer organlarda yaşanan problemlerde ortaya çıkan belirtiler kadar değildir. Yumurtalık kistleri her ne kadar büyüseler de zaman içinde hiçbir belirti vermeyebilir. Bu noktada yumurtalık kistleri, dâhiliye hekiminizin rutin kontrolleri sırasında fark edilebilinir.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri?

  • Adet düzensizlikleri (En sık verdikleri belirtidir) ,
  • Karında şişlik,
  • Karın veya kasık ağısı,
  • Sindirim sitemi bozuklukları (kabızlık, ağrılı dışkılama),
  • İdrar yolu şikâyetleri: sık idrara çıkma gibi

Bazı kistler, kansere neden olabilir. Yumurtalık kanseri riski, yaşınız ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Yumurtalık kanseri belirtileri ise şunlardır:

  • Karnın büyümesi veya şişmesi
  • Geçmeyen bulantı veya mide yanması
  • İştah kaybı
  • Kasık ağrısı

Bu belirtilere sahip olan kişilerin, vakit kaybetmeden doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Çıkan sonuçlara göre de uygun tedavi yöntemleri ile tedavi altına alınması gerekir.

 

Kist ve Yumurtalık Kisti Rahatsızlıkları Hangi Bölüm Bakar? (3 Yorum)