Kızamık Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Kızamık Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Kızamık Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Kızamık Hangi Bölüm Bakar, Kızamık, bir enfeksiyonel hastalık olup kızamık virüsü ile ortaya çıkmaktadır. Akut ve döküntülü bir enfeksiyon hastalığı olan kızamık, hava damlacıkları yolu ile kişiden kişiye geçebilecek bulaşıcı hastalıklar sınıfında yer alır. Kızamık virüsünün vücutta kuluçka dönemi 10-14 gün arasındadır. Kızamığın en bulaşıcı olduğu dönemler, şikâyetlerin başlamadığı önceki iki gün ile döküntülerin başladığı sonraki dört gün arasıdır.

Kızamık Hangi Bölüm Bakar
Kızamık Hangi Bölüm Bakar görsel

Kızamığın Belirtileri?

Kızamığın belirtilerini1-3. gün ve 4-8. gün arasında değerlendirebiliriz.

1-3. gün arası kızamık belirtileri; hafif yada yükse ateş, kuru öksürük, gözlerde kızarıklık, burun akıntısı, üst azı dişlerinin diş etlerinde çıkan beyaz noktalar kızamık hastalığının belirtisi olup kızamık için tanı koydurucu bir etkiye sahiptir.

4-8. gün arasında ise 39-40 derecelere vara yüksek ateş ve karakteristik döküntülerdir. Döküntü, kulak arakasından başlamaktadır. Ardından yüze oradan da gövdeye, kollara ve bacaklara kadar yayılmaktadır. Döküntünün bu şekilde bir süre devam etmesinden sonra yine aynı sıra takip edilerek solmaktadır.

Kızamık belirtileri arasında dikkat çeken bir belirti ise göz konjunktivası iltihabının oluşmasıdır. Bu durumda gözle ışığa karşı hassaslaşmaktadır.

Kızamık Hangi Hastalıkların Habercisi?

Kızamık hastalığı, zatürreeye, tüberküloz enfeksiyonlarının tekrar aktif hale gelmesine neden olabilmektedir. Bunun haricinde boyundaki lef bezlerinin iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına ve beyin iltihabına bile neden olabilir. Bu noktada kızamık tedavisi için uzman doktor yardımına ihtiyaç vardır. Genellikle çocuklarda görülen bu hastalık için aileler, kızamık hangi bölüm bakar? Araştırmasına koyulmuşlardır.

Kızamık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocuk hastalığı olarak bilinen kızamık tedavi edilmediğinde birçok ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirme potansiyeline sahiptir. Bu neden kızamık tedavisi için yetkin olan Çocuk Hastalıkları bölümüne gidilerek, tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Kızamıktan Korunma Yolları?

Kızamıktan korunmak için 15 aylık çocuklara zayıflatılmış canlı virüs aşısı uygulanmaktadır. Bunun haricinden beslenme ve bağışıklık sitemi bozuk olan çocuklar için 6 ay sonra tekrarda 1 doz destek uygulanmaktadır. Salgın dönemlerinde ise 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşırı vurulması uygun olabilir. Daha net ve daha sağlıklı bilgiler için Çocuk Hastalıkları uzmanında gereken bilgileri alabilirsiniz.