Kulak iltihabına Hangi Bölüm Bakar?

Kulak iltihabına Hangi Bölüm Bakar?

Kulak iltihabı Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Kulak iltihabı, oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Zaman zaman şiddetli ağrılara neden olan kulak iltihabı tedavisi için doktora giderek kulak iltihabına neden olan etkeni ortaya çıkararak tedavisine başlanabilir. Ancak birçok insan kulak iltihabı için hangi doktora gitmesi gerektiğini bilmemektedir. Kulak iltihabına hangi bölüm bakar? Diye soran okurlarımıza, kulak iltihabı için yetkin bölümün KBB (Kulak-Burun-Boğaz) poliklinikleri olduğunu söylemek gerekir.

Kulak iltihabı tedavisi için KBB uzmanı, sizlere gerekli olan ilaç tedavisini uygulayacaktır. Ancak bunun yanında evde kulak iltihabı için yapabilecekleriniz birkaç tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Kulak iltihabının zamanında iyileşmemesi, kulak iltihaplanmasını kronik bir sorun haline getirebilir. Bu yüzden 4 günden uzun süren kulak iltihaplarının tedavisi için mutlaka KBB doktoruna görünmeniz gerekir. Aşağıdaki yöntemler, kulak iltihabının henüz başlangıç aşamasında olduğu zaman yapılabilecek tedavi yöntemleridir.

Sıcak Kompres

Kulak iltihabının tedavisinde kullanılan en popüler yöntemlerden biri de sıcak kompres uygulamasıdır. Kompresi hazırlamak ve uygulamak için; temiz ve pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra havluyu sıcak sudan geçirdikten sonra iyice sıkarak iltihaplı kulağın üzerine koyabilirsiniz.

Ilık Zeytinyağı

Ilık zeytinyağı de kulak iltihabı için kullanılacak bir yöntemdir. Kulak iltihabı için cam bir kâsenin içine yarım bardak kadar zeytinyağının koyun. Ardından kâseyi bir tencerenin içine koyun ve kâsenin yarısına kadar gelecek kadar su doldurun ve böylece kase içindeki zeytinyağın ılıtın. Sonrasında ılıyan zeytinyağından birkaç damla olmak şartı ile kulağınıza damlatabilirsiniz.

Sarımsak Suyu

Sarımsak suyu da evde hazırlayabileceğiniz ve kulak iltihabı için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.  Bunun için 1-2 tane sarımsağı ezerek suyunu çıkarın. Ardından çıkan sarımsak suyunu kulağınıza damlatın.

Soğan Suyu

Antioksidan deposu olan soğan suyu da kulak iltihabını kurutmak için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Soğan suyunu sıkarak kulağınıza birkaç damla damlatabilirsiniz.

Tüm bu önlemlere rağmen kulak iltihabının devam etmesi halinde kesin olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Uzun süren kulak iltihaplarının kronikleşmesi ihtimali olduğu için zaman kaybetmeden KBB uzmanına muayene olmanız kaçınılmazdır.