Lösemi Hangi Bölüm Bakar

Lösemi Hangi Bölüm Bakar

Lösemi Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Lösemi Hangi Bölüm Bakar, Toplumuzda kan kanseri olarak da bilinen lösemi nedir? Sorusu sıkça dile getirilen sorulardan biridir. Lösemi, kanserli hücrelerin oluşumu sonrasında lef bezleri ile vücuda yayılmaktadır. Çocuklarda görülen bir ciddi rahatsızlık olan lösemi tedavisinde başarı şansı %80’lere kadar varan bir değer oluşmuştur. Ancak tedaviden olumlu sonuç alabilmek için erken teşhis hayati bir önem taşımaktadır.

Son yıllarda lösemi için erken teşhis farkındalığı yaratılmak için birçok proje hayata geçirildi. Bu projeler hayati bir önem taşıyan ve diğer hastalıklara da yol açan lösemi konusunda erken teşhis adın fazlasıyla yararlı bir hamle oldu. Genellikle hafif ve genel bir belirtiye sahip olan lösemi belirtilerini iyi bilmek hayati bir rol oynamaktadır.

Lösemi Hangi Bölüm Bakar
Lösemi Hangi Bölüm Bakar görsel

Lösemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocuklarda görülen bu kan kanseri hastalığının tedavisi için Çocuk Hastalıkları Poliklinikleri görevlidir. Lösemi hangi bölüm bakar diye merak edenler, Çocuk Hastalıkları Polikliniğini ziyaret edebilirler.

Lösemi Nedir?

Lösemi, kan üretme görevini yapan ve kaynağını kemik iliğinden alan hücrelerden birinin çeşitli nedenler ile bir araya gelmesi ile gelişimin bir basamağından duraklaması ve kontrolsüz bir şekilde aşırı çoğalmasıdır. Lösemi, ilk olarak kemik iliğinde başlar ve daha sonrasında vücudun diğer tüm organlarına kadar yayılır. Bu nedenle löseminin erken fark edilmesi diğer organlara yayılmasının da önüne geçecektir. Lösemide erken teşhis son derece önemlidir. Bunun nedeni ise lösemi hücrelerinin de en az kan hücreleri gibi vücutta hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Vücuda yayılmış olan bu kanserli hücrelerin sayısı, iyi huylu beyaz kan hücrelerini geçtiği için kanama, enfeksiyon ve acı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Lösemi Tanısı Nasıl Konur?

  • Lösemi tanısını koyabilmek için 3 aşamalı bir test yapılır.
  • Fiziksel testlerde; hastanın rahatsızlık duyduğu fiziksel şikâyetler incelenir.
  • Kan testinde; kan değerleri incelenerek tanı konulmaktadır.
  • Kemik iliği testi kalça kemiğinden alınan bir örnek üzerinden çalışmalar yapılmaktadır.  Laboratuar ortamında gerçekleştirilen testler soncunda lösemi teşhisi konulmaktadır. Lösemi de erken farkındalık hayat kurtarır. Bu yüzden en yakın zamanda Çocuk Hastalıkları doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.