Mantar Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Mantar Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Mantar Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Cilt hastalığı olan mantar, cildiye yani dermatoloji bölümünün alanına girmektedir. Ciltte kendini gösteren mantar hastalığı, kaşıntı ve kötü görünüme neden olmaktadır. Mantar hastalığını tetikleyen birçok etken bulunmaktadır. Hastalar aşırı kaşıntı hissi ve hassasiyet dolayısıyla hekime başvurmak zorunda kalmaktadır. Mantar, değişik türleri bulunan bir hastalıktır.

Mantar Türleri

Cilt hastalığı olan mantar hastalığının çeşitli türleri bulunmaktadır. Vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkan mantar, bulunduğu bölgeye göre sınıflandırılmaktadır. Ayrıca her mantar türü farklı etkenlere bağlı olarak, farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Ayak Mantarı; En sık rastlanan mantar türüdür. Ayak bakımının ihmal edilmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. En büyük nedeni nemdir. Ayaklar yıkandıktan sonra tamamen kurutulmaz ise mantar sorunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ayakların aşırı terlemesine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak Mantarı; Tırnakların canlılığını yitirmesi ve renk değiştirmesidir. Yapısal anlamda bozulma yaşayan tırnak kalınlaşmaya başlamaktadır. İlerlemesi durumunda tırnağın çekilmesi gerekmektedir. Tedavi süresi bir yıla kadar uzamaktadır.

El Mantarı; El mantarı genelde ayak mantarı olan kişilerde görülmektedir. Eller sık terlemekte ve kaşınmaktadır. Kozmetik ürünler ve deterjanlara temas el mantarının şiddetini arttırmasına neden olmaktadır. Özellikle temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanılması gerekmektedir. El mantarı olan hastaların, yalnızca doktorun verdiği sabunları kullanmaları gerekmektedir.

Saç Mantarı; Halk arasında saç kıran olarak bilinen hastalık aslında saç mantarıdır. Saç diplerinde görülmekte ve bölgesel saç dökülmelerine neden olmaktadır. Kafa derisinde oval şekillerde kepek plakları oluşmaktadır.

Tiena Versicolor; Deride beyaz yuvarlaklıklar olarak ortaya çıkan mantar türü, özellikle yaz aylarında şiddetli terlemeye bağlı olarak görülmektedir.

Tiena Barbae; Erkeklerin sakallarında görülmekte ve ilaç tedavisi gerektirmektedir.

Vücut Mantarı; Vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. En sık görüldüğü bölge boyun kısmıdır. Kahverengi ve beyaz lekeler şeklinde görülmektedir. Şiddeti hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Boynun yanı sıra sırt bölgesinde de rastlanılmaktadır.

Vajinal Mantar; Kadınlarda ortaya çıkan vajinal mantar, genellikle genital hijyenin ihmal edilmesi sonucu oluşmaktadır. Şiddetli kaşıntı ve aşırı yanma hissi yaratmaktadır. En fazla bir hafta sürmekte ve ilaç tedavisi gerektirmektedir. Bölgesel krem ve temizleyici tedavileri de uygulanmaktadır.