Meme Kanserine Hangi Bölüm Bakar

Meme Kanserine Hangi Bölüm Bakar

Meme Kanserine Hangi Doktor Bakar?

Meme Kanserine Hangi Bölüm Bakar, Dünya da yaklaşık otuz çeşit kanser türü bulunmasına rağmen en başta kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri gelmektedir. Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında Kanser Haftası olarak farkındalık oluşturulmaya çalışıyor. Ölümcül hastalıklar arasında ilk sırada yer almasına karşın erken teşhis ve tedavi ile sorun olmaktan çıkıyor. Bu yazımızda ilk olarak kanser için hangi bölüm ve doktora gidilmesi gerektiğini konu edineceğiz. Daha sonra ise bu hastalığın ortaya çıkma nedenlerinin neler olduğu ve ilk belirtilerinin neler olduğu hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Meme Kanserine Hangi Bölüm Bakar
Meme Kanserine Hangi Bölüm Bakar görsel

Meme Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Burada çok dikkatli olmanızı gerektiren bir husus ortaya çıkmaktadır. Kanser teşhis ve tedavisinde Genel Cerrahi ilgilenmesine karşın kendi içerisinde bir çok branşa ayrılmaktadır. Senoloji Bilimi branşına ait ve  kanser hastaları ile ilgilenen, mutlaka bu alanda kendini yeterli düzeyde geliştirmiş bir hekim ile görüşme yapmanız gerekmektedir.

Senoloji Bilimi: Meme kanseri teşhis ve tedavisinde tek başına yeterli olmayıp, aynı zamanda Patoloji, Radyoloji ve Onkoloji alanında uzmanlarla birlikte görüş alışverişinde bulunmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse bu alanda kendini geliştirmiş bir hekim olmalıdır.

Meme Kanseri Neden Olur?

Tüm kanser türlerinin oluşumu hemen hemen aynı noktada birleşmektedir. Kabaca belirtmek gerekirse hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve yaygınlaşması (büyümesi) sonucu iyi yada kötü huylu tümörlere neden olmasıdır. İyi huylu tümörler kanser olarak kabul edilmezken ve genelde tehlike arz etmezken kötü huylu tümörler ise kanseri ortaya çıkarmaktadır. Erken teşhis ile tedavisi oldukça kolay olup, geç kalınması halinde ise kanserli hücrelerin bulunduğu tümörden ayrılarak kan ve lenf bezleri ile vücudun diğer bölgelerine sıçrama ve yayılması söz konusudur.

Yılda Bir Mamografi (Meme Röntgeni) Çektirmeyi Unutmayın

Bu önemli konuda aktaracağımız son detay ise, Meme Kanseri teşhisinde en gelişmiş teknolojilerden biri olan Mamografi yani meme röntgeni olup, bir çok gelişmiş hastanede bulabileceğiniz bu uygulamayı 3 yılda bir mutlaka yaptırmanız önerilmektedir. Dünya’nın önemli kozmetik markalarından birisi olan Avon Kozmetik ve Türk Kanser Derneği belirli süreçlerde ücretsiz Mamografi çekimleri yapmaktadır.