Memede Kitleye Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Memede Kitle için hangi bölümden randevu alınır? Memede Kitleye hangi branşa girer? Memede Kitleye hangi bölüm bakar? Memede Kitle için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Cevabı

Memede Kitleye Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Memede Kitlenin Nedenleri?

Meme dokusu erkekte ve kadında ortak bulunan bir dokudur. Ancak kadınlarda morfolojik (dış görüntü) olarak daha belirgindir. Meme dokusunun içerisinde yer alan bezler ve emzirme gibi fonksiyonların olması kadınlarda memenin daha kompleks bir hal almasına neden olur. Hormon sistemleri de burada memenin gelişimi ve annelik sürecinde süt oluşumu, salınması gibi durumları kontrol etmektedir.

Meme dokusunda meydana gelen kitle, son zamanlarda görülmesi artarak devam etmektedir. Bunun anlaşılması için kullanılan birçok metot vardır ancak en basit olanı palpasyondur (el ile muayene). Dokunarak orada farklı bir dokunun olduğu anlaşılabilir ve bu durumda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Memede kitlenin oluşması:
– Meme kanseri
– Süt bezlerinin yeterince boşalmaması, emzirme sürecinde yaşanan zorluklar
– Östrojen salgılanmasında yaşanan artış gibi etmenlerden söz edilmektedir.

Meme de Kitleye Hangi Uzmanlık Alanı Bakar?

Meme dokusunda yer alan kitlenin incelenmesi, genel cerrahi uzmanlık alanına girmektedir. Kitlenin büyüklüğü ve konumu da kitlenin huyu hakkında ipucu verir. Meme dokusu oldukça hassas bir dokudur, kadınların çoğu bu durumu göz ardı etmektedir. Ancak yaşın ilerlemesine bağlı olarak, doğum sonrasında da bu gibi kistik durumlarla karşılaşmanız olasıdır.

Göğüslerinizde herhangi bir kitle yada kızarıklık varsa Genel Cerrahi Bölümünden Randevu Alabilirsiniz.

Memede Kitle Yada Kızarıklık  Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Genel Cerrahi Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Memede Kitlenin Tayin Edilmesi ve Tedavisi

Öncelikli olarak meme dokusunda kitlenin farkedilmesi halinde iç kısımda neler olduğunu bilmek gerekir. Meme dokusunun incelenmesi yaş ile değişkenlik göstermektedir. Eğer 35 yaşın altında ve doğum yapmadıysanız, ultrason incelemesi yapılmaktadır. Ancak 40 yaşın üzerinde ve doğum yapıldıysa hem mamografi hem ultrason yapılmaktadır.

Yaş aralığına göre değişkenlik gösteren tanı şekli, radyasyonun azaltılması ve sağlam olan dokunun hasar almasını engellemeyi amaçlamaktadır. Meme dokusundaki kistin tayin edilmesi durumunda herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıldıysa bu bölgeden parça alınarak, kist yapısı hakkında detaylı bilgi alınır. Kistin karakteri oldukça önemlidir ve ilerleyen süreçlerde verilecek tedavi de buna göre belirlenmektedir.

Meme de görülen kist, iyi huylu ve zararsız bir lipom ise bu durumda alınmasına gerek olmaz. Büyüme durumu gözlenir ve beklenir. Aralıklı olarak (6 ayda bir) kontrol edilerek durum hakkında bildi alınır. Estetik açıdan rahatsızlık vermesi durumunda alınabilir.

Memede Kitle ve Meme Kanseri

Kadınlar arasında en çok ölüme neden olan kanser türü, meme kanseridir. Sessiz, sedasız ve belirti vermeden ilerleme gösterir. Meme kanseri normal bir kist şeklinde ele gelebilir. Bu yüzden ayna karşısına geçerek kendinizi muayene etmenizde yarar bulunur. Bir kolunuzu havaya kaldırarak burada bulunan memeye dokunun ve ele gelen yuvarlak bir şey var mı diye kontrol edin. Meme bezlerinin yuvarlak kısımlarını kitle sanabilirsiniz ancak o memenin normal morfolojisidir. Bu yüzden ayda bir defa bu muayeneyi kendiniz yapabilirsiniz. Erken dönemde teşhis edilen meme kanseri, yaşama olasılığını da büyük oranda arttırmaktadır.