Menenjite Hangi Bölüm Bakar

Menenjite Hangi Bölüm Bakar

Menenjit Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Ciddi bir beyin hastalığı olan menenjit rahatsızlığı daha çok çocuklarda görülmektedir. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelen menenjit hastalığı erken zamanlı tedavi edilemediği takdirde işitme sorunlarına, ciddi beyin hasarlarına ve hatta ölüme daha yol açabilmektedir. Bu bakımdan henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi altına alınması gereken menenjit hastalığı ciddi sağlık sorunlarından biridir.

Doğrudan beyin organını çevreleyen zarların iltihaplanması ile etkisini gösteren bakteriyel bir beyin hastalığı olan menenjit hastalığı ayrıca, yüksek ateşlenme, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ense kısmında ağrı oluşumu, ense kısmında sertlik oluşumu, zihinde bulanıklık, uyku hali, kusma, ışığa karşı hassasiyet ve deride leke oluşumu gibi birçok belirtiler göstermesi söz konusu olmaktadır.

Menenjit Hangi Bölüm Bakar
Menenjit Hangi Bölüm Bakar

Menenjit Hastalığı İle İlgilenen Bölüm Hangisidir?

Menenjit hastalığı ile doğrudan nöroloji bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan menenjit hastalığı belirtilerinde hastanelerin nöroloji servisine başvurulmalıdır.

Nöroloji Bölümü İlgi Alanına Giren Diğer Hastalıklar İse Şunlardır;

  • Migren hastalığı
  • Baş ağrısı rahatsızlığı
  • Beyin damar hastalıkları
  • Uyku bozuklukları
  • Baş dönmesi rahatsızlığı
  • Parkinson hastalığı
  • Alzheimer ve benzeri türden demans rahatsızlıkları
  • Beyin ve omurilik tümörleri ve iltihaplanmaları
  • Kas rahatsızlıkları
  • Periferik sinir rahatsızlıkları gibi birçok farklı türden hastalıklar da doğrudan nöroloji bölümü ilgi alanına girmektedir.

Nöroloji Bölümünde Hastalıklar İle İlgili Olarak Ne Gibi İşlemler Yapılmaktadır?

Gerek menenjit hastalığı açısından olsun ve gerekse de diğer ilgili sağlık sorunları açısından olsun, nöroloji bölümüne başvurulduktan itibaren ilgili doktor talimatı doğrultusunda ilgili hastalığın neden veya nedenlerinin tespiti açısından ilk olarak gerekli test ve tetkikler yapılmaktadır. Teşhis sürecinden hemen sonrasında da, ilgili hastalık ile ilgili tedavi sürecine geçilerek uygun tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.

Nöroloji Bölümüne Ne Zaman Ve Ne Şekilde Başvurulmaktadır?

Hastanelerde hizmet sunan diğer sağlık bölümlerinde olduğu gibi nöroloji bölümüne de hafta içi başvurulmaktadır. Menenjit hastalığı başvurusu ve diğer ilgili sağlık sorunları başvurusu açısından tercihiniz doğrultusunda doğrudan nöroloji servisi üzerinden tedavi kayıt işleminizi gerçekleştirebilir veya online sistem üzerinden ilgili hastanelerin nöroloji bölümü üzerinden online olarak da randevunuzu oluşturabilmektesiniz.