Menopoza Hangi Bölüm Bakar

Menopoza Hangi Bölüm Bakar

Menopoza Hangi Doktor Bakar?

Menopoz Hangi Bölüm Bakar, Menopoz, kadınların adet döngüsünün doğal yollar ile sona ermesi anlamı taşımaktadır. Menopoz sürecinde, iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salınması yavaşlar ve bir süre sonra yok olur. Aynı zamanda yumurtalık hücreleri de yok olmaya başlar.  Menopoz, 1 sene boyunca adet kanamalarının olmaması olarak tanımlanmaktadır.

Birçok kadın, menopoz dönemine girdiklerin hiçbir şekilde bir belirtinin farkında değildir. Onlar için tek belirti adet kanamalarının sona ermesidir. Diğer kadınlarda ise östrojen hormonunun yavaşlaması ile birlikte sıcak basmaları, terleme gibi fiziksel değişimler görülebilir. Kısa bir dönem için ortaya çıkan bu değişimler, orta veya uzun süreli olabilmektedir. Bunun haricinde menopoza giren kadınlarda uykusuzluk, sinirlilik veya depresif tavırlar gözlenebilir. Vücutta meydana gelen ama bir süre fark edilmeyen değişimler de menopozun bir sonucu olabilir. Ancak bu değişimler osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi gelecek yaşantısında çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu noktada menopoz evresine giren kadınların doktor muayenesi ve gözetiminde olmaları daha sağlıklı bir süreç geçirmeleri için geçerli olacaktır.

Menopoz Hangi Bölüm Bakar
Menopoz Hangi Bölüm Bakar

Menopoz İçin Hangi Doktora Gidilir?

Menopoz, adet döngüsünün son bulduğu bir evredir. Tamamen kadınsal bir durum olan menopoz için yetkin birim Kadın Hastalıkları bölümüdür. Kadın hastalıkları bölümü Jinekoloji olarak da adlandırılmıştır. Bu noktada sağlıklı bir menopoz dönemi için kadınların Jinekoloji uzmanları tarafında muayene edilmesinde fayda vardır.

Menopoza Girme Yaşı Nedir?

Östrojen düşüklüğü de menopoz belirtilerinden biridir. Bu noktada östrojen düşüklüğü,  düzensizleşen adet kanamaları ile doğru orantılıdır. Menopoz evresine girme yaşını etkileyen en önemli faktörler ise genetik ve ırktır. Bu aşamada Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşayan kadınların 51 yaşında menopoza girdikleri belirlenmişken; ülkemizde 45-47 yaş aralığı menopoz yaşı olarak bilinmektedir.

Erken menopoz yaşı ise 30’lu yaşların ortalarında; geç menopoz yaşı ise 50’lili yaşların ortalarında görülmektedir. Doğum yapma sayısının fazla olması da menopoza girme yaşını geciktirmektedir. Menopoza girme yaşını belirleyen bir diğer unsur ise menopoza girecek olan kadının annesinin ya da teyzesinin menopoza girme yaşının kaç olduğudur. Siyahi kadınlar, beyaz kadınlara göre iki yıl daha erken menopoza girerler.