Mide Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Mide Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Mide ve mideye bağlı hastalıklar gastroenteroloji bölümünün alanına girmektedir. Gastroenteroloji bölümünün bulunmadığı sağlık kuruluşlarında ise genel cerrahi yani hariciye bölümüne başvurulması gerekmektedir. mideye bağlı olarak ortaya çıkan çok çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Sindirim sistemini ciddi ölçülerde etkileyebilen mide hastalıkları asla ihmal edilmemelidir. Hastalığın görülmesi haklinde beslenme düzeninin komple değiştirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Mide Hastalıkları Nelerdir?

Mide hastalıkları, insanların günlük yaşantılarını etkileme gücüne sahiptir. İnsan doğası gereği gün boyunca birşeyler tüketmek zorundadır. Bu bakımdan mide kaynaklı sorunların tedavi süreci oldukça hassastır. Mideyi dinlendirmek mümkün değildir. Ancak tüketilen gıdalarla, midenin mümkün olduğunca az yorulması sağlanabilmektedir.

Mide Kanseri; Mide kanseri mideyle ilgili olan en ciddi hastalıktır. Dünyada en fazla görülen kanser türleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Nişasta, turşu, aşırı tuz tüketimi, et tüketimi mide kanseri ile ilişkilendirilmektedir. Bunun yanı sıra süt, yeşil yapraklı sebze, C vitamini ve soğuk gıdalarla beslenen kişilerde mide kanseri görülme riski azalmaktadır. Tedavisinde genellikle cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Reflü; Midenin özsuyunun yemek borusuna doğru kaçması durumudur. İnsanı ciddi derecede rahatsız eden, özellikle geceleri uykuya dalmada sorunlar yaşatan ağrılı bir hastalıktır. Hastalık göğüs bölgesinde de yanma hissine neden olmaktadır.

Gastrit; Midede yanma hissinin oluşmasına neden olan hastalıktır. Beyaz kan hücreleri mukozada birikmektedir. Asitli gıdalar gastrit hastalığını tetiklemektedir.

Hazımsızlık; Yemeklerden sonra duyulan rahatsızlık ve sertlik hissidir. Mide ve karın bölgesinde gerilme hissi oluşmaktadır. Kabızlığa da neden olmaktadır.

Ülser; Midede meydana gelen aşınma sonucunda oluşmaktadır. Midenin iç kısımlarında yaralar oluşmaktadır. Ülserin ilerlemesi mide kanserine sebebiyet vermektedir.

Mide Yanması; Midede aşırı derecede yanma hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Birçok gıda mide yanması hastalığını tetiklemektedir. Bu nedenle hekimin veridği diyet listesine uyulması gerekmektedir.

Mide Tembelliği; Midenin hazım sorunu yaşamasıdır. Kasların zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tüketilen gıdalar uzun süre midede kalmakta ve durum ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Mide çalışmasına devam eder ancak sindirme işlemi uzamaktadır.