Migrene Hangi Bölüm Bakar

Migrene Hangi Bölüm Bakar

Migren Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Migren Hangi Bölüm Bakar, Toplumda yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri olan migren rahatsızlığı, ataklar şeklinde sürebilen ve tekrar edebilme özelliğine sahip olabilen zonklayıcı ve genellikle şiddetli baş ağrılarıdır. Orta ve ileri yaş grubundaki bireylerde sıklıkla görülebilen migren rahatsızlığının kesin olarak tedavisi bulunmamasına karşın, oldukça etkili olabilen ağrı kesici ilaçlar sayesinde kolayca kontrol altına alınabilmektedir.

Tedavi edilemediği takdirde etkisini yaşam boyu sürdürebilen migren rahatsızlığı, ayrıca günlük iş ve sosyal aktivitelerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Bazı özellikleri sebebiyle sıradan baş ağrısı tiplerinden farklılık gösterebilen migren rahatsızlığı, bu sebeple de tıbbi yönden tedavi altına alınmadığı takdirde gün içerisinde uzun süreli olarak etkili olabilmekte ve bireyin ciddi anlamda rahatsızlık ve huzursuzluk duymasına yol açabilmektedir.

Migren Hangi Bölüm Bakar
Migren Hangi Bölüm Bakar görsel

Migren Hastalığı İle Hangi Bölüm İlgilenmektedir?

Migren hastalığı ile doğrudan nöroloji bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan migren hastalığı belirtileri görülmesi durumunda ilk olarak hastanelerin nöroloji bölümüne başvurularak gerekli tedavilerin yaptırılması gerekmektedir.

Nöroloji Bölümü İlgilendiği Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Ayrıca migren hastalığı dışında birçok farklı türden rahatsızlıklar da nöroloji servisi ilgi alanına girmektedir. Nöroloji bölümü ilgi alanına giren diğer hastalıklar ise şunlardır;

 • Beyin damar rahatsızlıkları
 • Diğer baş ağrısı tipi rahatsızlıklar
 • Epilepsi hastalığı
 • Periferik sinir rahatsızlıkları
 • Kas rahatsızlıkları
 • Multipl skleroz ve benzeri türden rahatsızlıklar
 • Uyku bozuklukları
 • Baş dönmesi rahatsızlığı
 • Parkinson rahatsızlığı
 • Alzheimer ve benzeri türden demans hastalıkları
 • Beyin ve omurilik iltihaplanmaları ve tümörleri gibi pekçok farklı türden sağlık sorunları da doğrudan nöroloji bölümü ilgi alanına girmektedir.

Migren Hastalığı Hakkında Nöroloji Bölümünde Ne Gibi Tedavi İşlemleri Yapılmaktadır?

Yalnızca migren hastalığı ile ilgili olarak değil, yukarıdaki tüm ilgili rahatsızlıklar ile ilgili olarak nöroloji servisinde ilk olarak hastalığa neden olan faktör veya faktörlerin kesin olarak tespit edilmesi amacıyla teşhis süreci gerçekleştirilmektedir. Bu aşamanın tamamlanmasından hemen sonrasında ise, ilgili hastalık için gerekli tedavi sürecine geçilerek uygun tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.

Ayrıca gerek nöroloji bölümü açısından olsun ve gerekse de diğer bölümler açısından olsun, geliştirilen son sistem tıbbi tedavi seçenekleri sayesinde migren hastalığında ve diğer hastalıklarda çok daha kısa süreçli olarak ve daha yüksek düzeyli tedavi sonuçları alınmaktadır.