Nefralji Hangi Bölüm Bakar

Nefralji Hangi Bölüm Bakar

Nefralji Rahatsızlığına Hangi Doktor Bakar?

Nefralji Hangi Bölüm Bakar, Toplumda sinir ağrısı rahatsızlığı olarak da bilinen nefralji rahatsızlığı daha çok yüz ve baş kısmında meydana gelebilen ve daha çok kadınlarda görülebilen sinirlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak zedelenmesi veya olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan bir tür sinirsel hastalıktır. Bazı belirtileri de bulunan nefralji rahatsızlığı, tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olmakla birlikte, tedavi edilemediği takdirde genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebildiği gibi, ayrıca iş ve sosyal yaşantının da olumsuz yönde etkilenmesi neden olabilmektedir.

Nefralji Hangi Bölüm Bakar
Nefralji Hangi Bölüm Bakar görsel

Nefralji Rahatsızlığında Görülen Belirtiler Nelerdir?

Genellikle sinsi bir işleyişe sahip olan nefralji rahatsızlığı, bu özelliği sebebiyle belirtilerinin kolayca fark edilmemesine neden olabilmektedir. Nefralji rahatsızlığında görülen belirtiler ise şunlardır;

  • Elektriklenme oluşması
  • Karıncalanma meydana gelmesi
  • Uyuşma meydana gelmesi
  • Batma meydana gelmesi
  • Yanma meydana gelmesi
  • Donma meydana gelmesi gibi bazı belirtiler göstermektedir.

Nefralji Rahatsızlığı İle İlgilinen Bölüm

Toplum tarafından hakkında yeteri düzeyde bilgi bulunamayan nefralji rahatsızlığı ile doğrudan nöroloji bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan nefralji rahatsızlığı belirtilerinde devlet hastaneleri veya özel hastaneleri üzerinden hafta içerisinde nöroloji servisine başvurulmalıdır.

Nöroloji Bölümünde Kimler Görev Almaktadır?

Nöroloji bölümünde beyin ve sinir hastalıkları uzmanı, yardımcı hemşire ve yardımcı sağlık personeli görev almaktadırlar. İlgili doktor tarafından nefralji hastalığının kesin olarak nedenlerinin teşhis edilmesi açısından gerekli test ve tetkikler yaptırıldıktan sonrasında gerekli olan tedavi uygulamalarına geçilmektedir.

Nöroloji Bölümüne Hafta Sonları da Başvurulabilir Mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan yasal düzenlemeler ile birlikte nöroloji ve diğer sağlık bölümlerine yalnızca hafta içi başvuru yapılabilmektedir. Hafta sonlarında nöroloji servisi ve diğer sağlık bölümlerine başvurulması söz konusu olamamaktadır. Ancak, nefralji rahatsızlığı acil bir durum gerektirmesi durumunda ve bu durumun hafta sonlarına denk gelmesi durumunda hastanelerin acil servisine başvuru yapılabilmektedir. Burada gerekli olan ilk müdahaleler yapılarak hastalığın hafifletilmesi sağlanmaktadır.

Nefralji Rahatsızlığı İçin Nöroloji Bölümüne Nasıl Başvurulmaktadır?

Yukarıdaki nefralji rahatsızlığı belirtilerinin görülmesi durumunda herhangi bir devlet hastanesi veya tercihe göre özel hastane üzerinden nöroloji servisine başvuru yapılarak tedavi süreci başlatılmaktadır. Ayrıca tercihe göre, hastanelerin nöroloji bölümünden online olarak da randevu alınabilmektedir. Bu sayede nöroloji servisine doğrudan başvuru yapılmadan da gerekli işlemler online olarak da yapılabilmektedir.