Nezleye Hangi Bölüm Bakar

Nezleye Hangi Bölüm Bakar

Nezle Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Nezle Hangi Bölüm Bakar, Nezle, çoğunlukla buruna ve soluk borusuna giren virüsler ve bakterilerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Solunum yoluyla dışarıdan gelen virüsler burun mukozasına yapışmaktadır. Ortalama 3 gün kuluçka süresi geçiren bu virüsler, burnun tıkanmasına yol açmaktadır. Vücut ise savunma mekanizmalarını devreye sokarak bu mikropların atılması için bazı tepkiler vermektedir. Hapşırma ve burun akıntısı bu noktada vücudun mikroplara karşı bir savunma mekanizması olarak ortay çıkar. Aralıklarla da yükse ateşin çıkması da beklenilir.

Nezle, çok acil tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Hafif seyreden bu hastalık, yaklaşık 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Nezle olmak, insan yaşam kalitesini düşürdüğü için doktor tedavisi ile nezlenin bir an önce sağlıklı bir şekilde giderilmesi son derece önemlidir. Bu noktada nezle hangi bölüm bakar? Sorusu da sıkça dile getirilmektedir.

Nezle Hangi Bölüm Bakar
Nezle Hangi Bölüm Bakar görsel

Nezle İçin Hangi Doktor Gidilir?

Nezle, burun mukozasına yapışan ve burada kuluçkaya yatan virüslerin savunma mekanizmaları tarafından dışarı atılmasından sonra burun akıntısı ve hapşırık gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bu noktada burun ile alakalı bir rahatsızlık olan nezle tedavisi için, KBB poliklinikleri ilk olarak tercih edilir.

Nezlenin Belirtileri

Nezle rahatsızlığı olan bir kişinin iştahı kapanır veya beslenirken güçlükle çeker. Bunun yanı sıra nezle hastası bir kişinin burun akıntısı olacağı için nefes alışverişlerinde de zorluklar yaşaması muhtemeldir. Ateş, nezle belirtisinden bir tanesidir. Ancak ateşin derecesinde farklılıklar olabilir. Bebeklerin nezle olması sonucunda ağızları kurur ve güçsüzleşirler.

Nezle belirtilerinden en öne çıkanı ise hapşırıktır. Bunun haricinde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi şikayetler de nezle belirtileri arasında yer alır. Boğazda kaşınma başka rahatsızlıkların belirtisi olabileceği gibi nezlenin de bir belirtisidir.

Nezlenin 10 gün içerisinde geçmemesi halinde balgamlı öksürük, yüksek ateş ve kulak ağrısına bağlı olarak işitme problemleri meydana gelebilir. İleri seviyede bir nezle hastalığı bronşit ve zatürree gibi diğer enfeksiyonları da ortaya çıkarabilir. En ağır dönemi ilk bir iki gün olan nezlenin ilerlememesi için vakit kaybetmeden gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması oldukça faydalı olacaktır.