Obezite Hangi Bölüm Bakar

Obezite Hangi Bölüm Bakar

Obezite’ye Hangi Doktor Bakar?

Obezite Hangi Bölüm Bakar, Günümüzün en önemli ve en yaygın hastalıklarından biri olan Obezite, önün geçilemeyen ve sürekli olarak kilo alan kişiler için kullanılan bir hastalık tanısıdır. Gelişen tıp dünyası ile günümüzde Obezite hastalığı için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Obezite problemi yaşayanlar, bu doğrultuda Obezite probleminden kurtulmak için obeziteye hangi bölüm bakar? Diye araştırmalarda bulunmaktadırlar.

Obezite Hangi Bölüm Bakar
Obezite Hangi Bölüm Bakar görsel

Obezite İçin Hangi Doktora Gidilir?

Obezite, iç hastalıkları yanı dahiliyenin alanında yer alır. Vücudun iç yağlanma oranın yükselmesi olarak kişilerde görülen bir rahatsızlık olan Obezite için dahiliye doktorunuz ile görüşebilir ve bu konuda var olan tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Doktorlarınızın kontrolü sonrasında ise morbid Obezite, yani tehlike seviyesi yüksek olan Obezite rahatsızlıklarında cerrahi müdahale gerekebilir.

Alternatif tedavi yöntemlerinin her geçen gün arttığı Obezite rahatsızlıklarında, dâhiliye uzmanlarının kontrolleri sonrasında diyet ve egzersiz programları ile de tedaviniz başlayabilir. Diyet ve egzersiz programları ile obeziteden kurtulma aşamasında diyetisyenler ve fizyoterapistler ile de görüşmeniz mümkündür.

Obezite Nedenleri Nelerdir?

Obezite, hiçbir sebebiyet olmadan genetik faktörler doğrultusunda da ortaya çıkabilir. Yani sizlerin beslenme düzeniniz ve yaşam koşullarınız haricinde obeziteye yakalanma riskiniz genetik faktörlere bağlı olarak her zaman için daha yüksektir. Aile içinde yakınlarınızın Obezite rahatsızlığı var ise sizlerinde obeziteye yakalanma riskiniz olabileceğini göz önünde bulundurarak, bu konuda önlemlerinizi almalısınız.

Obezite nedenleri arasın sık sık ve yüksek miktarda alınan kaloriler de yer almaktadır. Alınan bu kalorilere fiziksel etkinliğin olmadığı veya çok az olduğu bir süreç de eklendiği zaman Obezite kaçınılmaz olmaktadır.

Hormonal bozukluklar, sinir, stres, psikolojik bozukluklar, kullanılan antipsikotik ilaçlar da Obezite nedenleri arasında yer almaktadır. Metabolizma hızının düşük olması birçok insan tarafından obezitenin ilk nedeni olarak görülmektedir. Ancak metabolizma hızının düşük olması Obezite nedenlerinden biri olsa da çok nadir görülen bir sebeptir.

Doktorlarınız ile görüşerek öncelikle obeziteye neden olan unsurların bulunmasını ve sonrasında doktorlarınızın çözüm önerileri doğrultusunda Obezite tedavisine geçilmesi gerektiğini belirtmek gerekir. Obeziteye hangi bölüm bakar? Diyenler için, Dahiliye bölümünün bu konuda yetkin olduğunu bir kez daha belirtelim.