Parkinsona Hangi Bölüm Bakar

Parkinsona Hangi Bölüm Bakar

Parkinson Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Parkinson Hangi Bölüm Bakar, Ciddi sağlık sorunlarından biri olan parkinson hastalığı, aşama aşama olarak seyir gösteren ve tedavisi bulunmayan ciddi bir hastalıktır. Motor sistemi hastalıkları listesinde yer alan parkinson hastalığı tedavi ile hafifletilmesi söz konusu olabilmekte, ancak hastalığın ileriki düzeylere ulaşması durumunda ilaç tedavisinin de yetersiz kalabilmesi söz konusu olabilmektedir. Bazı belirtiler şeklinde etkisini gösteren parkinson hastalığı, ileriki düzeylere ulaşması durumunda, bireylerin günlük en basit gereksinimlerini dahi karşılayamamasına neden olabilmektedir.

Dopamin maddesi üreten beyin hücrelerinin yitirilmesi sonucunda meydana gelen parkinson hastalığı, ilk belirtisi olarak el, kol, çene ve yüz bölgesinde titreme belirtisi göstermektedir. İleri ki düzeylere ulaşması durumunda bireyin yürüme, konuşma ve beden hareketleri yapabilmesini kısıtlayan parkinson hastalığı bazı ilaçlar sayesinde tamamen tedavi edilemese de, kontrol altına alınabilmektedir.

Parkinson Hangi Bölüm Bakar
Parkinson Hangi Bölüm Bakar görsel

Hangi Bölüm Parkinson Hastalığı İle İlgilenmektedir?

Parkinson hastalığı ile doğrudan nöroloji bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan parkinson hastalığı belirtileri görülmesi durumunda hemen hastanelerin nöroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir. Nöroloji bölümü parkinson hastalığı dışında ayrıca şu gibi hastalıklar ile de doğrudan ilgilenmektedir;

  • Beyin damar hastalıkları
  • Migren hastalığı
  • Epilepsi hastalığı
  • Periferik sinir hastalıkları
  • Kas rahatsızlıkları
  • Multipl skleroz ve benzeri rahatsızlıklar
  • Uyku bozuklukları
  • Baş dönmesi
  • Alzheimer ve benzeri türden hastalıklar
  • Omurilik ve beyin tümörleri ve iltihaplanmaları rahatsızlıkları da doğrudan nöroloji bölümü ilgi alanına girmektedir.

Nöroloji Bölümünde Parkinson Hastalığı Hakkında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Yalnızca parkinson hastalığı hakkında değil, yukarıdaki ilgili olan hastalıklar hakkında nöroloji bölümünde ilk olarak hastalığın ana nedenlerinin tespiti açısından teşhis süreci ve hemen akabinde tedavi süreci başlatılarak, ilgili hastalığa uygun tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.

Parkinson Hastalığı İçin Nöroloji Bölümünden Nasıl Randevu Alınmaktadır?

Parkinson hastalığı ve yukarıdaki ilgili hastalıklar ile ilgili olarak hastanelerin nöroloji bölümüne tercihe göre, bizzat başvuru yapılarak veya doğrudan online ön randevu alınarak tedavi için gerekli olan kayıt işlemleri yaptırılabilmektedir. Ancak nöroloji bölümüne online randevu yapıldıktan sonrasında, ilgili randevu günün tekrar nöroloji servisi ilgili sekreterliği üzerinden online kaydın onaylatılması gerekmektedir. Bu aşamadan itibaren ilgili sağlık sorunu tedavisi için nöroloji sıranızı bekleyerek, ilgili nöroloji doktorunuz ile buluşabilmektesiniz.