Psoriasis Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Psoriasis Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Psoriasis Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Dünya nüfusunun yaklaşık olarak % 2’lik kısmında görülen psoriasis rahatsızlığı, deride hafif düzeyli pembe ve kırmızı renk tonundan kabalık bir alan üzerinde meydana gelen kalın, parlaksı ve kuru kepek tarzında bir yapıya sahip olan bir sağlık problemidir. Toplumda sedef hastalığı olarak da bilinen psoriasis rahatsızlığı, bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelmekte ve bazı belirtiler göstermektedir. Tedavi evilebilir bir hastalık olarak psoriasis hastalığı, tedavi edilemediği takdirde bireylerde özgüven düşüklüğü oluşmasına neden olarak iş ve sosyal alanlarda başarısız olmasına neden olabilmektedir.

Psoriasis Hastalığı İle İlgilenen Bölüm Hangisidir?

Deri hastalıklarından olması nedeniyle psoriasis hastalığı ile doğrudan dermatoloji yada diğer bir adıyla cildiye bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan psoriasis hastalığı belirtileri görülmesi halinde hastanelerin dermatoloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Dermatoloji Bölümünde Kimler Yer Almaktadır?

Psoriasis hastalığı ve diğer ilgili cilt hastalıkları tedavisinde dermatoloji servisinde deri hastalıkları uzmanı ve yardımcı sağlık personeli görev almaktadırlar. Diğer bölümlerde olduğu gibi, yalnızca hafta içerisinde başvuru yapılabilecek olan dermatoloji bölümü üzerinden psoriasis hastalığı nedenlerinin tespit edilebilmesi açısından ilk olarak tanı süresi ve hemen akabinde ise gerekli tedavi aşamalarına geçilmektedir. Önemli bir cilt hastalığı olması nedeniyle, psoriasis hastalığında ayrıca gerekli durumlarda hastane yatışı da söz konusu olabilmektedir.

Psoriasis Hastalığında Dermatoloji Servisinden Nasıl Randevu Alınmaktadır?

Hastanelerin diğer bölümlerinde olduğu gibi psoriasis hastalığı açısından da dermatoloji servisinden hafta içi doğrudan dermatoloji sekreterliği üzerinden kayıt işlemi yaptırılabileceği gibi, ayrıca tercihe göre online sistem üzerinden de dermatoloji servisi kayıt işlemi yaptırılabilmektedir. Ancak, online kaydın oluşturulmasından sonrasında, mutlak olarak dermatoloji sekreterliği üzerinden de kaydın onaylatılması gerekmektedir.

Dermatoloji Bölümünde Psoriasis Hastalığı Tedavisinde Ne Gibi Tedavi Seçeneklerine Başvurulmaktadır?

Gelişen tedavi seçenekleri sayesinde dermatoloji bölümünde de birçok ciddi deri hastalıkları tedavisinde oldukça başarılı neticeler sunan tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. Psoriasis hastalığı tedavisinde ise, yüksek etkilere sahip olan krem ve merhemlerin yanı sıra, son sistem tedavi özelliğine sahip olan tıbbi cihazlar sayesinde de psoriasis hastalığında ciddi anlamda yol kat edilmektedir.