Rahim Kanseri Hangi Bölüm Bakar

Rahim Kanseri Hangi Bölüm Bakar

Rahim Kanserine Hangi Bölüm Bakar?09

Vücudumuzun dokularını oluşturan hücreler, düzenli olarak büyümekte, gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu döngü, vücudun sağlıklı kalması için gerekli olan bir döngüdür. Bazen de bir takım hücreler, anormal seviyede gelişim gösterdikleri için kontrolsüz olarak büyümektedirler. Bu durum sonucunda ise tümör adı verilen tehlikeli bir rahatsızlık meydana gelir. Tümörler de ikiye ayrılmaktadır. İyi huylu ve kötü huylu diye. İyi huylu tümörler kanser riski taşımazken; kötü huylu tümörler kansere yol açabilir.

Rahim kanseri de tümöre ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bir kadın hastalığıdır. Rahim kanserinin en çok görülen tipi ise rahim içi kanseridir. Bir diğer adı ise endometrium’dur. Rahim içi döşemesinde meydana gelen bu kanser haricinde sarkom adı verilen başka bir tip rahim kanseri tipi de vardır. Sarkom kanseri, rahim içi kanserinden daha nadir görülen bir hastalık olsa da rahim içi kanserine göre daha saldırgandır. Bu noktada belirtileri de çok farklı olabilir. Rahim içi kanseri, kısaca rahim kanseri olarak ifade edilebilir.

Rahim Kanseri Hangi Bölüm Bakar
Rahim Kanseri Hangi Bölüm Bakar

Rahim Kanseri Hangi Bölüm Bakar?

Henüz sebebi tam olarak bilinmeyen rahim kanseri, çok ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Çoğu kez hormona bağlı olarak ortaya çıkan rahim kanseri tedavisinin doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Ancak birçok hasta, rahim kanseri tedavisi için henüz hangi bölüme gideceklerini bilememektedir. Bu noktada ortaya çıkan rahim kanseri hangi bölüm bakar? Sorusuna, Jinekoloji bir diğer adıyla Kadın Hastalıkları bölümünün baktığını belirtmek gerekir.

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanserinin teşhisi için hastanın son derece uyanık olması gerekir. Bu noktada anormal kanama, lekelenme, yeni farklı bir akıntı, menopoz sonrası tekrarda kanama gibi belirtilerin olması rahim kanserine işaret edebilir. Bu belirtiler, daimi de olabilir geçici de. Bilhassa menopoz sonrasında kanama meydana gelen hastaların kesinlikle doktor muayenesinden geçmeleri gerekmektedir.

Rahim kanseri belirtiler, cinsel ilişki sırasında ağrı, halsizlik, kilo kaybı, vajinadan akan pis kokulu sıvılar, kabızlık gibi belirtilere sahip olabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra oldukça tehlikeli bir hastalık olan rahim kanseri tedavisi için Jinekoloji uzmanının muayenesi gerekir.