Romatizma Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Romatizma Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Romatizma Rahatsızlığına Hangi Bölüm Bakar?

Romatizma, vücutta bulunan herhangi bir sıvının akışını ve kan dolaşımını ifade eden bir terimdir. Bununla birlikte romatizma tek başına bir hastalık olmayıp romatizmal hastalıklar vardır. Romatizmal hastalıklar ise neredeyse 200 civarındadır. Kişilerin; eklem, kas, sinir, kemik gibi insan hareketliliğini sağlayan tüm yapılardan meydana gelen ağrılara neden olan bozukluklar romatizma olarak adlandırılmaktadır. Romatizmal hastalıklara sahip olan birisinin en çok merak ettiği konulardan biri de romatizma hangi bölüm bakar? Konusudur.

Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Toplumumuzda çok sık görülen bir rahatsızlık olan romatizmal hastalıkların tanısı ve tedavisi için Romatoloji bölümü yetkindir. Bu bölümde hastalıkların tanısını koymak ve sonrasında tedavisini başlatmak için bulunan doktorlara ise Romatolog adı verilir.

Romatizma Neden Olur?

Romatizmanın neden olduğu sorusuna günümüzde henüz net bir cevap verilmemiştir. Ancak günümüzde mikropların sebep olduğu romatizmaların, gut hastalığının ve akut eklem romatizmanın oluşum nedenleri arasında yaş, cinsiyet, genetik faktörler ve bazı kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Her yaşta görülme görülebilen bu rahatsızlık, toplum tarafından bir yaşlılık belirtisi olarak lanse edilmektedir.

Romatizma rutubet ve soğuk olan ortamlarda yaşayan veya o ortamlarda bulunan kişilerde daha çok görülmektedir. Bunun haricinde belkemiği romatizması ve gut hastalığı genetik faktörlere dayalı olabilmektedir.

Sık Görülen Romatizma Çeşitleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi aşağı yukarı 200 civarında romatizma çeşitleri vardır. Lakin toplumumuzda en ık görülen romatizma çeşitleri ise şunlardır:

  • Osteoartrit
  • Romatoid artrit
  • Yumuşak doku romatizmaları (fibromiyalji, boyun ağrısı, bel ağrısı)
  • Osteoporoz
  • Akut eklem romatizması
  • Spondiloartrit

Romatizma Tedavisi

Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi romatizma rahatsızlığında da erken teşhis ve erken tedavi son derece önemlidir. Ancak hemen belirtmek gerekir ki, romatizma rahatsızlığının erken teşhisi bir hayli zordur. Romatologların muayenesi sonrasında romatizma teşhisi koyulmakta ve tedavisine doktor karar vermektedir.

Romatizmal hastalıkların bazıları sık değişkenlik gösterdiği için hem tanısı hem de tedavisi için zorlanmalar olabilir. Ancak romatizma tedavisi için doktorlarınızın önermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bunun haricinde kilinin yaşam kalitesinin düşmemesi adına rahat bir ortamda yaşaması gerekir.

 

Benzer Konular