Safra Kesesi Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Safra Kesesi Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Genel cerrahinin alanına giren safra kesesi hastalıklarına gastroenteroloji bölümü de bakmaktadır. Safra kesesi genellikle taş oluşumu ile sorun teşkil etmektedir. Safra hastalıklarında başı, safra kesesi taşı çekmektedir. Ortaya çıkan taşlar kolesterol ve bilirubin içerikli olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülme riski arttış göstermektedir. Safra kesesi hastalıkları kadınlarda daha yüksek oranda ortaya çıkmaktadır.

Safra kesesi taşı hastalığının en belirgin özelliği şiddetli karın ağrılarıdır. Sırta doğru yayılan ağrı, karnın sağ üst tarafında yoğunlaşmaktadır. İltihaplı hastalıklarda ağrı şiddetli ve sürekli hissedilmektedir. Hastalığın başlangıç aşamasında ağrılar nöbetler şeklinde belirli aralıklarla ortaya çıkmaktadır. Kusma, mide bulantısı, ateş, iltihap genel şikayetler arasındadır.

Safra kesesi şüphesi olan hastalar, bir takım tetkiklere tabii tutulmaktadır. Tanının net olarak koyulabilmesi için mutlaka radyolojik uygulama gerekmektedir. Özellikle karın ultrasonu safra kesesi taşının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Safra kesesinde oluşan taşlar ağır belirtiler göstermesinin yanında sessiz de kalabilmektedir.

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Karaciğerde üretilerek, bağırsağa dökülen salgının adı safradır. Safra insan vücudunun işleyişinde küçük ancak hayati önem taşıyan işlevlere sahiptir. Vücuttan atılması gereken maddeler safra ile bertaraf edilmektedir. Bunun yanı sıra yağlar ve yağda eriyen vitaminler safra sayesinde emilmektedir. Safra üretimi karaciğerde, her gün düzenli şekilde gerçekleşmektedir. Üretilen safra, safra kanalından geçerek onikiparmak bağırsağına ulaşmaktadır. Dolayısıyla bağırsağın sağlıklı şekilde işleyebilmesi için de safraya ihtiyacı bulunmaktadır.

Safra kesesi karaciğerin alt tarafına yapışık şekilde bulunmaktadır. Armut biçimine benzeyen bir organdır. Bu küçük organ, hayati önemler taşımaktadır. Temel hedefi karaciğer tarafından üretilen safranın iletimi olan safra kesesinin hacmi 50 ml civarındadır. Önemi çok büyük olmasına karşın varlığı olmazsa olmaz değildir. Ciddi iltihaplanma durumlarında safra kesesi alınmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatları

Safra kesesi ameliyatları, genel anestezi yöntemi uygulanarak yani hastanın tamamen uyutulmasıyla yapılmaktadır. Ameliyat tekniği olarak ise laparoskopik yöntem tercih edilmektedir. Karın duvarı üzerinde minik kesikler açılmaktadır. Karın içine sokulan çubuklar yardımıyla gerçekleştirilen ameliyatta ilk olarak karın boşluğu bir gazla şişirilmektedir. İşlem safra kesesinin tamamen çıkarılmasını hedeflemektedir.