Saman Nezlesi Hangi Bölüm Bakar

Saman Nezlesi Hangi Bölüm Bakar

Saman Nezlesi’ne Hangi Doktor Bakar?

Saman Nezlesi Hangi Bölüm Bakar, Halk dilinde saman nezlesi olarak bilinen Alerjik Rinit, bir burun iltihabıdır. Havada bulunan alerjenlerin, burun içersinde yer alan hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile Alerjik Rinit, yani saman nezlesi meydana gelir.

Saman Nezlesi Nedir?

Tıp dilinde Alerjik Rinit, olarak bilinen saman nezlesi burun iltihabı anlamı taşımaktadır. Buradaki rinit kelimesi burun iltihabı anlamına gelmektedir. Alerjik Rinit ise alerjiden kaynaklı olarak meydana gelen burun iltihabının adıdır. Bu bağlamda özellikle polenlerin havada uçuştuğu bahar mevsiminde görülen nezle, saman nezlesi olarak adlandırılmaktadır.

Alerjik Rinitin yıl boyunca süren tipi vardır. Perenial rinit olarak adlandırılan bu tip Alerjik Rinitler, ortamdaki hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar gibi alerjen faktörler sonucunda meydana gelmektedir. Zamanında gerekli teşhis ve müdahalelerin yapılmasından sonra yaşanan atakların sayısında azalmalar meydana gelir.

Alerjik Rinit, özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde sık sık meydana gelebilir. Burun içini kaplayan mukozun alerjik nedenlere bağlı olarak iltihaplanması sonucunda Alerjik Rinit meydana gelir. Alerjik Rinit, çoğunlukla ömür boyu sürebilen bir rahatsızlıktır. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte şiddetinin azalması beklenebilinir.

Saman nezlesinin nedenleri arasın en belirgin neden ise havada uçuşan polenlerdir. Bunun haricinde fark farklı alerjenlerde saman nezlesine neden olabilir. Saman nezlesinin kendiliğinden geçme olasılığı son derece düşüktür. Bununla birlikte saman nezlesine neden olan alerjenden gerektiği kadar uzak durmak çok önemli faydalar sağlamaktadır. Hastalarda sosyal ve psikolojik olarak sorunlara neden olabilen saman nezlesi, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Neredeyse toplumumuzun 5’te 1’inde bu rahatsızlığı görmek mümkündür.

Saman Nezlesi Hangi Bölüm Bakar
Saman Nezlesi Hangi Bölüm Bakar görsel

Saman Nezlesi Nedenleri?

Saman nezlesinin en belirgin nedenleri havada uçuşan polenler ve ağaçlardır. Bunun haricinde hayvan tüyü, küf, ev tozu ve bildiğimiz saman tozları da saman nezlesine neden olabilmektedir. Saman nezlesi ile yaşadığınız problemlerde doktora gitmeniz gerekebilir. Bu noktada saman nezlesi hangi bölüm bakar? Sorusu da akıllara gelmektedir.

Saman Nezlesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saman nezlesi, hastanelerin KBB yani Kulak-Burun-Boğaz bölümünün alanına girmektedir. Bu noktada yaşadığınız problemin teşhis ve tedavisi için bir KBB uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

 

Saman Nezlesi Hangi Bölüm Bakar (1 Yorum)