Şarbona Hangi Bölüm Bakar?

Şarbona Hangi Bölüm Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları bölümünün alanına giren şarbon, bakteri kökenli bir hastalık türüdür. Bacillus anthracis bakterisi şarbon hastalığına sebebiyet vermektedir. Hastalık insanların yanı sıra; koyun, keçi, sığır, deve ve kuş gibi hayvanlarda da görülmektedir. Hastalık değişik şekillerde insanlara bulaşmaktadır. Hastalık hayvandan insana geçmektedir. Dolayısıyla hayvanların düzenli kontrolleri önem taşımaktadır.

Hastalıktan korunmak için hayvanların şarbona karşı aşılattırılması gerekmektedir. İnsanlar içinse etkili şarbon antibiyotikleri bulunmaktadır. ayrıca şarbon şüphesi olan hayvanlar kesilmemeli, kireç dökülerek yakılmalıdır. Bu hayvanlar en az 2 metre derinlikteki çukurlara gömülmelidir. Hasta hayvanlar, virüsü insanlara taşımaktadır. Şarbon hastalığına yakalanan insanlar ise çevreleri için risk unsuru oluşturmamaktadır. Hastalık insandan insana geçen nitelik taşımamaktadır. Üç türe ayrılan şarbon hastalığı, bulaşma şekline göre sınıflandırılmıştır.

Deri Şarbonu; Bütünlüğü bozulan deriden bakterinin vücuda girmesiyle ortaya çıkmaktadır. Hayvanların dokularında ve kirlettikleri yerlerde temas halinde bulaşma gerçekleşmektedir. Hastalık ilk olarak böcek ısırığı şeklinde değerlendirilmekte ve şarbon riski göz ardı edilmektedir. Virüsün vücuda girdiği deri bölgesinde kabarıklık, şişkinlik ve kaşıntı oluşmaktadır. Bölge 2 gün içerisinde nitelik değiştirmeye başlamaktadır. Söz konusu bölge yaraya dönüşmeye başlamaktadır. Bölgede ölü doku ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bulantı ve kanlı kusma en belirgin özelliğidir. Hastalık kan zehirlenmesine dönerek, ani ölümle sonuçlanabilmektedir.

Bağırsak Şarbonu; Hasta hayvanların etlerinin ve sütlerinin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.
Akciğer Şarbonu; Hava yoluyla bulaşmakta ve bakteri akciğerlere yerleşmektedir. Soğun algınlığına benzer belirtilen göstermektedir. Yüksek ateş, titreme ve solunum güçlüğü yaşanmaktadır. Akciğer şarbonu genellikle ölümle sonuçlanmaktadır.

Şarbon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şarbon hastalığında başlıca risk grubu hayvansal işlerle uğraşan kimselerdir. Çiftçilerde ve hayvancılıkla uğraşan insanlarda görülme riski çok yüksektir. İnsandan insana bulaşmaması, hastalığın yayılmasını önlemektedir. Hastalığa her insan yakalanabilmektedir. Şarbon virüsünü kapmak çok basittir.

Hastalıklı hayvanla aynı ortamda bulunmak, temas etmek veya etini yemek virüsün kapılması için yeterlidir. Ayrıca kasap, dericilik işi ile uğraşanlar, veterinerler risk altında bulunmaktadır. hastalıktan korunmanın yolu hayvanların kontrollerinin yapılmasına bağlıdır. Şarbon virüsnün vücuda girmesinden 2 veya 3 gün sonra hastalık kendini göstermeye başlamaktadır.