Sarılık Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Sarılık Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Sarılık Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Hepatit yani sarılık gastroenteroloji bölümünün alanına girmektedir. Karaciğer kaynaklı bir hastalıktır ve değişik türleri bulunmaktadır. Karaciğer tarafından vücuttan atılması gereken bilirubinin, vücut içerisinde birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Deri ve gözlerde sarıya bakan renk değişimi görülmektedir. Çeşitli türleri olan hepatit hastalığında, her türün ayrı nedeni bulunmaktadır.

Mikroplara bağlı olarak ortaya çıkan sarılık hastalığı bulaşıcıdır. Ancak diğer sarılık türlerinde bulaşıcılık söz konusu değildir. Hekim kontrolünde hastalığının türünün ve niteliğinin belirlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda, hasta yanılgıya düşebilmektedir. Hepatit hastalığı A,B,C,D,E,G harfleriyle isimlendirilmektedir. Bu isimlendirme türü, virüslerin isimlerinde gelmektedir.

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Sarılık hastalığının türlerine göre değişmekle birlikte kuluçka süreci bulunmaktadır. Hastaların yaşadığı en büyük sorun hastalık belirtilerinin silik olmasıdır. Çoğu hasta sarılık olduğunun farkına varamaz. Sonuç olarak tedavide geç kalınma riski doğmaktadır. Belirtilerin net olmaması, hastanın geleceğini etkileyebilen bir süreçtir. Kan tetkikleri yapılmadan, sarılık olduğunun fark edilmesi çok zordur. Çocuklarda sarılık etkileri silik olmala birlikte, hastalığın etkileri de hafif olmaktadır. Bu nedenle çocuk hastalarda, sarılık kendiliğinden gelişip ortadan kalkabilmektedir.

Hastalığın kuluçka sürecinde halsizlik dikkat çekmektedir. Ancak hastaların aklına genelde sarılık ihtimali gelmemektedir. Halsizliğin yanı sıra iştahsızlık, mide bulantısı, göz sararması, idrar renginde koyulaşma ve ateş görülmektedir. Sarılık hastalığında taşıyıcı olma durumu da söz konusudur. Hastalık kendini belli etmez ancak virüs vücutta farkında olmaksızın taşınır.

En Tehlikeli Sarılık: Hepatit B

Değişik türleri bulunan sarılık hastalığında en tehlikeli kabul edileni hepatit B’dir. B virüsünün neden olduğu sarılıkta, hastalığın seyri oldukça sinsi şekilde ilerlemektedir. Bu hastalık oldukça sık ve yaygın şekilde görülmektedir. Hepatit B taşıyıcısı olan insanlarda, virüs karaciğerde hasara yol açmadan taşınmaktadır. Dolayısıyla taşıyıcı insan hastalığın farkına varmayabilir. Bu durum sağlıklı insanlara virüsün kolay şekilde bulaşmasına neden olmaktadır.

Bulaşıcı sarılık E virüsü ile oluşmuş ise gebelik sürecini tehlikeye sokmaktadır. Bazı insanlarda B virüsü kapma riski oldukça yüksektir. Sağlık personellerinin virüsü kapması daha kolay olmaktadır. Damar yoluyla bulaşabildiği gibi aynı zamanda, diş tedavilerinde ve cinsel ilişkide virüsü kapma riski çok yüksektir.

 

Benzer Konular