Sindirim Sistemine Hangi Bölüm Bakar

Sindirim Sistemine Hangi Bölüm Bakar

Sindirim Sistemi Bozukluklarına ve Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Sindirim Sistemi Hangi Bölüm Bakar, Sindirim sistemi hastalıkları, bütün yaş gruplarından görülen bir rahatsızlıktır. Öyle ki, yeni doğmuş bir bebekte bile ishal veya kabızlık gibi sindirim sistemi bozuklukların dayalı olarak rahatsızlıklar meydana gelebilir. Günümüzde ise sindirim sistemi hastalıkları belirtileri için birçok insan kabızlık ya da ishal gibi problemleri ön plana koymaktadır. Son derece yanlış olan bu durum sonucunda ciddi tehlikeler meydana gelebilir. Çünkü insanların ishal ve kabızlık diye önemsemediği bu rahatsızlıklar ciddi anlamda sindirim sistemi hastalıklarının da belirtisidir. Bu yüzden böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda doktoruna muayene olmanızda fayda vardır. Peki, ama sindirim sitemi hangi bölüm bakar?

Sindirim Sistemi İçin Hangi Doktor Gidilir?

Sindirim sistemi hastalıklarına maruz kalan bir kişinin bu konuda yetkin bölüm olan dahiliye polikliniklerine gitmesi gerekir. Yaşadığınız rahatsızlıklar ile ilgili önce tanı konulur ardından tedavisi için doktorunuz gereken önlemleri alır.

Sindirim Sistemi Hangi Bölüm Bakar
Sindirim Sistemi Hangi Bölüm Bakar

Başlıca Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi hastalıkları arasında en bilindik olanları;

Kolera: Bir bakteri hastalığı olarak bilinen bu  hastalık, insanlara sık sık bulaşmaktadır. “Vibrio cholerae” adı verilen bir bakteri, ağız yolu ile insan midesine ve bağırsaklarına bulaşarak koleraya sebep olur. İshal gibi belirtisi olan bu hastalığın ilerlemesi durumunda kanlı ishal meydana gelebilir.

Dizanteri: Çok sık karşılaşılan bir sindirim sistemi hastalığı da Dizanteri’dir. İshal ve karın ağrısı gibi belirtileri olan bu hastalık, en çok çocuklarda kendisini göstermektedir. Bununla birlikte dizanteri hastalığında gerekli tedavilerin uygulanmaması halinde hastalığın kendi kendine iyileşmesi de mümkün değildir. Bu sindirim sistemi hastalığı ölümcül bir tehlike de olabilmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları arasında en tehlikeli olanlardan biri de dizanteri’dir.

Ülser: Ülser, sadece mideyi etkileyen bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Midenin iç duvarlarında yaralara neden olabilen bu hastalığın tedavisinin yapılmaması durumunda midenin delinmesine neden olabilir. Bu yüzden ülser de dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Tifo: Tifo, en sık rastlanılan sindirim sistemi hastalığıdır. İshal ve kabızlık gibi belirtileri olan tifo, genellikle kirli içme sularının tüketilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Bunların haricinde, sindirim sistemi hastalıkları arasında Sarılık, Gastrit, Hıçkırık ve Reflü gibi hastalıkları da sayabiliriz.