Sinir Sistemine Hangi Bölüm Bakar

Sinir Sistemine Hangi Bölüm Bakar

Sinir Sistemi Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Sinir Sistemi Hangi Bölüm Bakar, Birçok farklı türden sağlık sorunlarını kapsayan sinir sistemi rahatsızlığı, taşıdığı ciddi riskler sebebiyle henüz ilk belirtisinde hemen doktora başvurulmasını gerektirmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen sinir sistemi hastalığı, her yaş grubunda yer alan bireylerde görülebilmektedir.

Tedavi edilebilir sağlık sorunlarından olan sinir sistemi hastalığı, ayrıca tedavi edilemediği takdirde çok daha ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme dahi yol açabilmektedir. Her birinin farklı belirtiler gösterdiği sinir sistemi hastalığı, belirtilerini göstermesi ile birlikte bireylerin günlük aktivitelerinin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Sinir Sistemi Hangi Bölüm Bakar
Sinir Sistemi Hangi Bölüm Bakar görsel

Sinir Sistemi Rahatsızlıklarından Bazıları İse Şunlardır;

  • Felç hastalığı
  • Akıl rahatsızlığı
  • Menenjit hastalığı
  • Kuduz hastalığı
  • Toplumda sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hastalığı
  • Parkinson hastalığı
  • MS multipl skleroz hastalığı gibi ciddi hastalıklar doğrudan sinir sistemi rahatsızlığı kapsamında yer almaktadırlar.

Sinir Sistemi Hastalığı İle İlgilenen Bölüm Hangisidir?

Sinir sistemi hastalığı ile doğrudan ilgilenen bölüm ise hastanelerin nöroloji bölümüdür. Ayrıca yukarıdaki tüm sinir sistemi hastalıkları ile de doğrudan nöroloji bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan sinir sistemi hastalığı belirtileri görülmesi halinde hastanelerin nöroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Nöroloji Bölümünde Kimler Görev Almaktadır?

Nöroloji bölümünde uzman beyin cerrahı ve yardımcı sağlık personeli görev almaktadırlar. Sinir hastalığı grubunda yer alan hastalıklar için gerekli teşhis ve tedavi süreci ilgili beyin cerrahı uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sinir Sistemi Hastalığı İçin Nöroloji Bölümüne Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Diğer sağlık bölümlerinde olduğu gibi sinir sistemi rahatsızlığında hastanelerin nöroloji bölümüne hafta içerisinde başvurulmaktadır. Ancak acil durumda 7/24 aktif olan hastanelerin acil servisine başvuru yapılabilmektedir.

Sinir Sistemi Hastalığı İçin Nöroloji Bölümüne Nasıl Başvurulmaktadır?

Sinir sistemi hastalığı ve diğer ilgili hastalıklarda hastanelerin nöroloji bölümüne doğrudan başvuru yapılarak gerekli kayıt işlemleri yapılabildiği gibi, ayrıca ön randevu sistemi üzerinden de online olarak nöroloji bölümü kayıt işlemi yaptırılabilmektedir.

Ancak online randevu işleminden sonrasında randevu günü ayrıca ilgili nöroloji bölümü üzerinden de kayıt işlemi teyit ettirilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonrasında ilgili nöroloji bölümünden ilgili hastalık hakkında gerekli tanı ve tedavi süreci başlatılması söz konusu olmaktadır.