Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Sırt ağrısı için hangi bölümden randevu alınır? Sırt ağrısı hangi branşa girer? Sırt ağrısına hangi bölüm bakar? Sırt ağrıları için hangi doktora gidilir? Tüm Soruların Cevabı

Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Sırt Ağrısı Nedenleri ?

Sırt, vücudun en büyük kas kütlesine sahip bölümüdür. Kas kütlesinin genişliği de en ufak bir yanlış hareketten olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Sırt ağrıları akut ve kronik olarak birbirinden ayrılır. Akut ağrılar kısa sürelidir ve ağrı kesici ya da kas gevşetici losyonlar ile kısa sürede tedavi edilebilir. Ancak kronik ağrılar uzun sürelidir, tedavi süreci de buna bağlı olarak uzamaktadır. Sırt ağrılarının nedenlerine daha detaylı bakacak olursak:
– Ters hareket (kontrolsüz eğilip kalkma)
– Ağırlık taşıma
– Kontrolsüz yapılan spor, fitness
– Postür (duruş) bozukluğu
– Nörolojik problemler
– Travma (Trafik kazası, yüksekten düşme vb. durumların sebep olduğu kırıklar) gibi nedenler sırt ağrılarının sebepleri arasındadır.

Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar?

Ağrının tanımlanması oldukça önemli bir durumdur. Çünkü sırt kompleks bir vücut bölümüdür. Kas, sinir ve omurga yapısını barındırır. Bu sayılan tüm fonksiyonlar farklı branşlara ait olmaktadır. Öncelikli olarak sırt ağrısının kaynağını bilmeniz, hekime de kolaylık sağlar.

Eğer sırtınızdaki ağrı, bir ağırlık taşıma ya da aktivite (spor vb.) sonrasında olduysa bu ağrı kas ağrısıdır ve tedavisi ortopedi ile fizik tedavinin branşına girmektedir. Tedavi süresi oldukça kısadır ve tekrarlama olmadığı sürece normal yaşantınıza kısa süre içerisinde dönmeniz mümkündür.

Sırt ağrısı yaygın bir ağrı olarak görülüyor ve bu ağrı kollara bacaklara yayılıyorsa romatoloji branşının alanına girmektedir. Romatizmal ağrı olarak bilinen bu ağrıyı insanlar genelde umursamaz, aralıklı olarak görülür ve sonrasında geçer. Ancak ilerleyen süreçlerde bu gezen ağrı sizin farklı vücut bölgelerinde tutulmalar ile yeniden gözlenir. Vücudunuzda genel olarak bir halsizlik söz konusu ise romatizmal bir durum söz konusudur. Bu durumu atlamamanız gerekmektedir.

Sırtınızdaki ağrı saplanma şeklinde başlayıp bir süre sonra, bacak ve kol bölgenizde uyuşmalar şeklinde gözleniyorsa bunun sebebi nöroloji ya da beyin cerrahi uzmanlık alanına girmektedir. Bel fıtığının da kısmi olarak sırt bölgesinde de ağrılar ile görüldüğü bilinmektedir.

Sırt Ağrısı Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Romatoloji Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Nedene yönelik tedavi hemen hemen her branşta görülmektedir. Bunun sebebi, insan sağlığının daha az müdahale ile daha kısa sürede sonuç almasını hedefler. Fizik tedavi, cerrahi tedavi, medikal (ilaç) tedavi gibi yöntemler sırt ağrısının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ağrının kaynağı, uzman hekim tarafından tespit edilmesi halinde, uygun görülen tedavi yöntemi ile devam edilir. Ancak bu süreçte yalnız bir tedavi yöntemi kullanılabileceği gibi ağrının boyutuna göre tüm yöntemler kısmi olarak uygulanabilmektedir.

Sırt Ağrısı İçin İlaçlar

Sırt büyük bir kas kütlesinden oluşmaktadır. Bu yüzden ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç grupları ağrının giderilmesine destek olur. Ancak bu büyük kas kütlesi için sadece oral (ağız) tedavi yeterli olmayabilir, bununla birlikte losyon krem uygulamanız da ağrının giderilmesine katkı sağlayacaktır.

Etken maddesi tiyokolşikosid içeren tüm ilaç grupları kas gevşetici özellikle olmaktadır. Muscoril, muscoflex gibi ilaçlar bu grup içerisindedir. Ağrı kesici etki gösteren ilaçlar ise kataflam, etol fort grubu ilaçlar yoğun olarak kas ağrılarında kullanılmaktadır. Sırt ağrısının sebebi kas ise bu ilaçları kullanmanızda fayda vardır. Aks bir durumda doktorunuza danışmadan tedaviye başlamamanızı öneririz.

saç ekimi
saç ekimi merkezleri