Şişmanlığa Hangi Bölüm Bakar

Şişmanlığa Hangi Bölüm Bakar

Şişmanlığa Hangi Doktor Bakar

Şişmanlık Hangi Bölüm Bakar, Tıp dilinde Obezite olarak adlandırılan şişmanlık, günümüzün en ciddi sağlık problemlerinden bir tanesidir. İnsan vücudundaki hareketsizliğin ve dengesiz beslenmenin yarattığı etki ile vücutta depolan yağın ciddi risk oluşturacak derecede artması sonucun da ölüm riski ile de karşı karşıya kalınabilmektedir.

Gelişen tıp dünyası ile birlikte şişmanlık sorunu çeken milyonlarca insan, var olan tedavi yöntemlerinden yararlanarak obeziteden kurtulmanın yollarını aramaktadır. Tedavi yöntemlerinin bir hayli fazla olduğu bu rahatsızlığın tedavisinin doktor gözetiminde yapmak sizlere kısa veya uzun vadede bu hastalığın üstesinden gelmenin yolunu açmaktadır. Ancak bu durumda akıllara takılan sorulardan biri de şişmanlık hangi bölüm bakar? Sorusudur.

Şişmanlık Hangi Bölüm Bakar
Şişmanlık Hangi Bölüm Bakar

Şişmanlık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şişmanlık, vücudun iç yağlanma düzeyinin artması ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için, Dahiliye bölümünün ilgi alanına girmektedir. Obezite için dahiliye poliklinikleri ile iletişime geçerek şişmanlık sorununuza doktor kontrolü altında çözüm bulabilirsiniz.

Obezite Türleri Nelerdir?

Şişmanlık yani Obezite, her geçen gün daha da tehlike saçan bir hastalıktır. Yağlanmanın neden olduğu riskler, vücudun her organında ayrı bir risk oluşturmaktadır.

Obezite türleri elma tipi vücut yağlanması ve santral Obezite olarak ikiye ayrılır.

Elma tipi vücut yağlanmasına merkezi şişmanlık denilmektedir. Bu obezite tipinde karın ve gövde kısmında aşırı bir yağlanma oluşur. Metabolik sendrom açısından çok daha riskli olan bu grubun hastalarında, karın bölgesinde belirgin bir gövdesel yağlanma meydana gelir.

Obezite Nedenleri

Obezite, fiziksel etkinliği az olan ve hareketsiz bir yaşam süren kişilerde daha çok kendisini göstermektedir. Bunun yanında sık sık ve yüksek oranda vücuda alınan kalori de obeziteye sebebiyet vermektedir.

Obezite nedenleri arasında özellikle genetik yatkınlık, hormonal ve psikolojik bozukluklar, kullanılan ilaçların yan etkileri de bulunmaktadır. Toplumumuzda şişmanlığın nedenleri arasında görülen metobolizma yavaşlığı çok az etkili olan bir neden olsa da bu unsuru da Obezite nedenleri arasına alabiliriz.

Teknolojik gelişmeler ve hayat şartlarının kolaylaşması da obeziteye neden olabilmektedir. Obezite ile ilgili problem yaşamanız halinde Dahiliye doktorunuz ile görüşerek, bu konuda tedavi talep edebilirsiniz.