Talasemi Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Talasemi Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Talasemi Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Talasemi Hangi Bölüm Bakar, Talasemi, kalıtsal olarak geçiş gösteren bir kansızlık hastalığıdır. Talasemi, özellikle Akdeniz bölgesinde daha sık görülen bir hastalıktır. 1 yaştan küçük bebeklerde solukluk, dalak büyüklüğü ve gelişme geriliği gibi problemlere nende olan talasemi, iyi bir tedavi süreci gerektirmektedir. Talasemi tedavisinin doğru ve yeteri bir şekilde yapılmaması sonucunda hastanın yüz kemiklerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bunun haricinde demir birikimi dolayısıyla kalp, karaciğer, gibi organlarda çalışma bozukluğu da yaşatır. Talasemi oluşmasındaki en önemli etken ise kandaki alyuvarların yapısında bulunan Hemoglobin maddesinin işlev bozukluğudur.

Talasemi Hangi Bölüm Bakar
Talasemi Hangi Bölüm Bakar görsel

Talasemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Talasemi hastalığı, özellikle iyi bir tedavi süreci gerektiren bir kansızlık hastalığıdır. Kalıtsal olarak, kuşaktan kuşağa geçiş özelliğine sahip olan Talasemi tedavisi için birçok kişi, talasemi hangi bölüm bakar? Sorusuna cevap aramaktadır.

Talasemi, genellikle çocuklarda görülen bir hastalık olduğu için çocuk hastalıklarında ve Dahiliye bölümünde tedavisi yapılmaktadır.

Talasemi’den Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Talasemi’den kurtulmak için ilk yapılması gereken şey, toplumun talasemi konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada talasemi taşıyıcılarının tespit edilmesi de son derece önemlidir. İki talasemi taşıyıcısının evlenmesi sonrasında hamileliğin 6-22 haftaları arasında yapılan tetkiklerde, talasemi taşıyıcısı olan bebeğin doğmasının önüne geçilmektedir. Bu yöntem sayesinde sağlıklı olan bebeğin dünyaya gelmesi sağlanılmaktadır.

Talasemi Komplikasyonları Nelerdir?

Talasemi hastasının tedavi edilmemesi sonucunda kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların görülme olasılığı yüksektir. Bunun haricinde enfeksiyonel hastalıklara yatkın olmaları da kaçınılmaz olmaktadır.

Talasemi tedavisinde tedavinin yan etkisi ile meydana gelen aşırı demir yüklenmesi, kalp ve karaciğer gibi hayati organlarda hasara neden olabilir.

Talasemi Tedavisi

Talasemi, eğer hafif bir şekilde ortaya çıkmışsa herhangi bir ilaç veya ekstra başka tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaz. Bu bağlamda hastanın klinik talasemi sonuçlarına göre uygulanacak tedavi şekli de belirlenir.

Ağır talasemi tedavisinde ise kan transfüzyonu ve folat tedavisi tercih edilmektedir. Tedavi sırasından vücutta biriken demir birikimi sonucunda meydana gelme ihtimali olan hemosiderosiz hastalığının önüne geçmek için desferrioksamin verilebilmektedir.

Talasemi hastalığı, ömür boyu doktor kontrolünde olması gereken bir hastalıktır. Bu noktada talasemi hastası olan kişilerin, bu hastalıkla sağlıklı bir biçimde yaşamayı öğrenmesi gerekir.