Tenya Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Tenya Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Tenya Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları bölümünün baktığı tenya hastalığı, parazitlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sindirim sisteminin çalışma şeklinin bozulmasına neden olan bir sorundur. Tenyanın halk arasındaki adı kurttur. Sindirim sistemini olumsuz etkileyen tenya, tedavi edilmezse başka organları etkileyebilmektedir. “Çiğ yeme karnında kurt olur” sözü buradan gelmektedir. az pişmiş veya çiğ et ürünleri tenyanın genel nedenini oluşturmaktadır. Midede kurt oluşumunu engellemek için yapılması gereken dengeli ve dikkatli beslenmektedir. Sağlık açısından uygun olmayan gıdalar asla tüketilmemelidir.

Tüketilen besinlere göre tenyalar da değişiklik göstermektedir. Hayvanlardan bulaşan tenyalar birbirlerinden farklı nitelikler taşımaktadır. Boğumlardan oluşan tenyalarda yumurtlama imkanı da bulunmaktadır. Bu durum tenyaların vücutta çoğalmasına olanak tanımaktadır. Tenya hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. hiç kimse bedeninde solucan gibi dolaşan canlılar olsun istemez. Tenyanın tedavisi hastalar için büyük önem taşımaktadır. Hastalığın psikolojik boyutları da bulunmaktadır. Ciddi stres ve iç gıcıklanması psikolojik etkenleri oluşturmaktadır.

Tenyadan Korunma Yolları Nelerdir?

Tenyadan korunmak aslında çok kolaydır. Öncelikle bilinmesi gereken nokta şu; sağlıklı beslenen insanlarda bu hastalık asla görülmemektedir. Tenya hastalığının ortaya çıkması için yanlış beslenme alışkanlıkları gereklidir. Çiğ ve az pişmiş ürünler tüketilmesi sonucunda tenyalar oluşmaktadır.

Korunmak için özellikle etleri yeterli oranda pişirmek gerekmektedir. Et içerisinde bulunan tenya larva ve yumurtaları iyi pişirilme ile yok eidlmektedir. Böylelikle tenyalar insan vücuduna temas etmemiş olacaktır. Hijyen kuralları da göz ardı edilmemelidir. Özellikle tuvaletten sonra ellerin çok güzel şekilde yıkanması gerekmektedir.

Tenya Tedavisi Nasıl Olur?

Halk arasında bağırsak kurdu olarak bilinen tenya sorunundan kurtulmak mümkündür. Zamanla organların işleyişini de bozan tenyalardan mümkün olduğunca hızlı şekilde kurtulmak gerekmektedir. Hastalığın seyrine göre uygun tedavi süreci belirlenmektedir. Bazı hastalar için tedavi sürecine ihtiyaç duyulmamaktadır. Tenyalardan kurtulmak için hastaların kullanmak zorunda olduğu çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Hekimler hastalara birkaç ilaç vererek tenyaların vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Tedavi süreçlerinde enfeksiyon yeri ve türü önem taşımaktadır. İlaçların hedefi yumurtaları değil, yetişkin tenyaları imha etmektir. Dolayısıyal yumurtaların yeniden aktif olmasının önlenmesi noktasında hastaların hijyen kurallarına büyük önem vermesi gerekmektedir.