Terlemeye Hangi Bölüm Bakar

Terlemeye Hangi Bölüm Bakar

Terlemeye Hangi Doktor Bakar?

Terleme, insan vücudundaki tuzlu sıvının ter bezleri ile dışarı atılmasıdır. Bilhassa sıcak mevsimlerde ve ortamlarda meydana gelen bu durum, yaz aylarından birçok insan için büyük problemler meydana getirmiştir. Öyle ki, elbiselerin sırılsıklam terlediğini ve durumunda gerek görüntü açısından gerekse de koku açısından çok ciddi psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Terleme her ne kadar kötü bir görüntü veya kokuya sebep olsa da terlemenin insan vücudu için oldukça gerekli olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu noktada terleme insan vücudunun soğutma mekanizmasıdır.

Kişi, ter aracılığı ile vücutta bulunan toksinleri dışarı atmaktadır. Terleme en fazla koltuk altı, ayaklarda, avuç içinde ve sırt kısımlarında görülür. Çocukluk döneminde var olan ter bezlerinin bir kısmı çalışırken, ergenlik dönemine girilmesi ile bütün ter bezleri devreye girer. Bunun yanında kadınlarda erkeklere göre daha fazla ter bezleri vardır. Ancak erkeklerin ter bezleri, kadınların ter bezlerine göre çok daha aktif çalışmaktadır. Bu noktada terleme şikâyeti olan ve özellikle yaz aylarında terlememek için dışarı dahi çıkmayan insanların doktor tedavisine ihtiyaç duydukları kaçınılmazdır. Peki, ama terleme hangi doktor bakar?

Terleme Hangi Doktor Bakar
Terleme Hangi Doktor Bakar görsel

Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Terleme için gidilecek doktorlar ve bölümler birkaç tanedir.

Bölgesel Terleme: Yüz, el, koltuk altı ve ayak terlemesi Bölgesel terleme olarak adlandırılmaktadır. Bu terleme sorununun ameliyatsız tedavisi için Dermatoloji bölümüne gidilmektedir. Bu terlemenin ameliyat ile tedavisinin yapılması için Göğüs Cerrahisi polikliniklerine gidilmelidir.

Genel Terleme: Vücut ve gövde terlemesi için Dâhiliye ve Endokrinoloji bölümüne gidilmelidir.

Uykuda Terleme: Bu terleme için Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları polikliniklerini gidilmelidir.

Çocuklarda Terleme: Çocuklarda yaşanan ter problemleri için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine gidilmesi gerekmektedir.

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Alkol ya da uyuşturucu madde yoksunluğu
Akciğer rahatsızlıkları
Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz
Baharatlı yiyecekler
Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
Diyabet
Duygusal ya da stresli durumlar (kaygı)
Düşük kan şekeri (hipoglisemi)

Egzersiz
Hipertiroidi (Tiroid bezinin normalden fazla çalışması.)
Kafein
Yüksek hava sıcaklığı
Kanser (Bazı kanser türleri.)
Kompleks bölgesel ağrı sendromu (KBAS)
Menopoz
Obezite veya fazla kilolar