Tetanoza Hangi Bölüm Bakar?

Tetanoza Hangi Bölüm Bakar?

Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan tetanoz hastalığına enfeksiyon hastalıkları bölümü bakmaktadır. Tetanoz ölümcül olabilen bakteriyel bir hastalıktır. Kazıklı humma halk arasındaki adıdır. Clostridium tetani bakterisinin açık yaralardan vücuda girmesiyle oluşmaktadır. Günümüzde hafife alınmaktadır ancak bu çok büyük bir yanılgıdır. Göz ardı edilmeden hekime başvurulması gerekmektedir. Uygun tedavinin uygulanmaması işin ucunu ölüme dahi götürebilmektedir.

Bakterinin vücuda girmesinde sonra 3 gün ve 3 hafta aralığında hastalık belirtileri görülmeye başlamaktadır. İlk belirtiler ise çene kaslarının kasılmasıdır. Kasların sertleşmesine bağlı olarak, çene kilitlenmeleri yaşanmaktadır. Çenenin yanı sıra vücudun çeşitli bölgelerindeki kaslar kasılmaya başlamaktadır. Sırt, boyun, göğüs ve karında kasılmalar ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalarda teşhis geç kalmaktadır. Gerekli tedavi uygulansa dahi hastalık ölümle sonuçlanabilmektedir. Tetanozun öldürme nedenlerinin başında enfeksiyonun gelişerek ilerlemesi bulunmaktadır.

Hafif tetanoz durumları ve lokal olgularda ölüm görülmemektedir. En iyi korunma yolu ise aşı olmaktadır. Bu nedenle kesik ve kanamallı yaralarda tetanoz aşısı olunmaktadır. Tetanoz aşılarının 10 yıl korunma sağladığı bilinmektedir.

Tetanozun İlk Belirtileri

Tetanozun dikkat çekici belirtileri bulunmaktadır. Çene kasılması, boyun sertleşmesi, yüz spazmı ve mide kasılması başlıcalarıdır.

Çene Kasının Sertleşmesi; Çenenin kontrol edilmesini sağlayan kaslar, tetanosa bağlı olarak sertleşmeye başlamaktadır. Bu hastalığın ilk belirtisini oluşturmaktadır. Çene kontrolü zor bir hal alırken aynı zamanda çene kilitlenmeleri de yaşanabilmektedir. Çene sıkı bir şekilde kilitlendiği gibi bir süre o şekilde kalmaktadır. Çene kilitlenmesi olmasa dahi çeneyi açmak kasların kasılmasına bağlı olarak zorlaşmaktadır.
Boyun Sertleşmesi; Hastalığın salgıladığı zehir boyunda sertleşmeye neden olmaktadır.
Yutkunma Zorluğu; Boyun sertleşmesinin başlamasından sonra yutkunma zorluğu kendini göstermeye başlamaktadır. Kas spazmlarına bağlı olarak, vücut dengesi yavaş yavaş bozulmaya başlamaktadır. Yutkunma zorluğunu solunum güçlüğü, aşırı terleme, baş ağrısı ve ateş izlemektedir.
Yüz Spazmı; Çene kaslarının kasılmasının ardından yüzde genel olarak sertleşme başlamaktadır. Anormal yüz ifadeleri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hatta ağızda tuhaf gülümseme ifadeleri görülmektedir.
Midede Ağrılı Kasılmalar; Midede istemsiz kasılma hareketleri ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra tansiyon yükselmesi ve nabız artışları yaşanmaktadır.