Tifo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Tifo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Tifo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları bölümünün baktığı tifo, mikrobik ve bulaşıcı nitelik taşımaktadır. Kirli içme suları ve pis yiyeceklerin neden olduğu tifo, özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülmektedir. Hastalık kalbi, beyni, böbrekleri, akciğeri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkilemektedir. Oldukça tehlikeli nitelik taşıyan tifo mikrobu, salgın şeklinde ortaya çıkmakta ve kısa sürede yayılmaktadır. Hastalık halinde acilen tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Aksi halde ölümcül sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Basili adı verilen tifo mikrobu, hasta insanlardan çok kolay şekilde sağlıklı insanlara buluaşmaktadır. Mikrop hastanın dışkısında, idrarında, tükürüğünde, kanında ve derisinde bulunmaktadır. Tifo bu nedenlere bağlı olarak lağım suyunun bulaşmış olduğu içme sularından kolayca yayılmaktadır.

Tifo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tifoya neden olan virüs vücuda girdikten yaklaşık 15 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Hastalık ilk olarak yorgunluk ve baş ağrısı olarak kendini göstermektedir. Halsizlik hisseden hasta sürekli yatma ve dinlenme ihtiaycı duymaktadır. İlerleyen günlerde ise yüksek ateş görülmeye başlamaktadır. Bu hafif belirtiler daha sonra şiddetini arttırmaya başlamaktadır.

Burun kanaması, bronşit, mide bozukluğu, ishal ve iştahsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu esnada hastanın ateşi yükselmeye devam etmektedir. Tifonun ilerlemesi sonucunda hastanın vücudunda pire ısırığına benzeyen lekeler oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca tansiyonun düşmesine bağlı olarak, nabız sayısı da azalmaya başlamaktadır. Hastanın hızlı kilo kaybetmesine neden olan hastalığın üçüncü haftasında karında gerginlik ve şişlik oluşmaktadır. Ayrıca bağırsak kanamaları da görülmektedir.

Tifoda Hastalığından Korunma ve Hastalığın Tedavi Süreci

İnsan dengesini ciddi anlamda bozan tifo hastalığında hastaya sağlıklı içecekler içirilmesi önem taşımaktadır. Ayran, hoşaf, portakal suyu gibi hem hazmı kolay hem de vitamin ve mineral bakımında zengin gıdalar tüketilmelidir. Bol bol su içilmesi önem taşımaktadır. Tedavi süreci doğru beslenme ve antibiyotik kullanımını kapsamaktadır.

Tifodan korunmak için ilk yapılması gereken hijyen kurallarına büyük önem vermektir. Sağlıksız içme suları asla kullanılmamalıdır. Ayrıca gıdalar güzelce yıkanmadan asla tüketilmemelidir. Ayrıca tifo aşısının yaptırılması gerekmektedir. aşı yüzde yüz koruma sağlamaz ancak yüzde 60 oranında koruyuculuğu bulunmaktadır.