Tükürük Bezine Hangi Bölüm Bakar

Tükürük Bezine Hangi Bölüm Bakar

Tükürük Bezi Rahatsızlığına Hangi Doktor Bakar?

Tükürük bezlerinde meydana gelen enfeksiyonlar, tükürük üreten bezlerin viral ve bakteriyel olarak enfeksiyon kapmasıdır.

Üç farklı tükürük bezi vardır.

Parotis Bezleri:

Parotris bezleri, çene üzerindeki her iki yanakta 1’er tane olmak üzere toplam 2 tanedir. Bu bezler, kulakların ön kısmında yer alırlar. Bu bezlerde meydana gelen rahatsızlıklar “Kabakulak” ya da “Parotit” olarak adlandırılmaktadır.

Tükürük Bezi Hangi Bölüm Bakar
Tükürük Bezi Hangi Bölüm Bakar görsel

Submandibular Bezler:

Bu bezler, çene altının her iki tarafından 1 er tane olarak toplamda 2 tanedir.

Sublingual Bezler:

Bu bezlerin sayısı da iki tanedir. Dilin altında ve ağız tabanının altında yer alırlar.

Var olan bütün tükürük bezleri, ürettikleri tükürükleri ağız içerisinden açık olan kanallara ile dışarıya boşaltırlar. Tükürük bezleri ile alakalı olarak yaşanan problemlerde doktorunuza başvurmanız ve tedavi almanız gerekebilir. Birçok insan tükürük bezi hangi bölüm bakar? Merakı içerisindedir.

Tükürük Bezi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tükürük bezi, Kulak-Burun-Boğaz bölümünün yetkisi dahilindedir. Yaşadığınız tükürük bezi problemlerinde KBB uzmanına görünerek tedavi olabilirsiniz.

Tükürük Bezi İltihabı Sebepleri

Tükürük bezi enfeksiyonları, çok sık yaşanır ve bazı durumlarda tekrarlanmaktadır. Örnek verecek olursak; kabakulak virüsü gibi virüsler, tükürük bezlerini enfekte edebilirler. Ancak MMR aşısı sonucunda Kabakulak rahatsızlığı, bugün için çok nadir görülen bir hastalık haline gelmiştir.

Tükürük bezlerinde meydana gelen enfeksiyonların bir diğer nedeni ise bakteriyel enfeksiyonlardır. Tıkanıklık veya hijyen bakımından yetersi olan bir ağız, tükürük bezi enfeksiyonları için yeterli zemin oluşturmuşlardır.

Tükürük Bezi İltihabının Belirtileri

Tükürük bezi iltihabını belirtileri aşağıdakilerdir. Bu belirtilerin biri veya birkaçının olması durumunda KBB doktorunuza muayene olmayı unutmamalısınız.

  • Kulak önünde, çenenin altında şişliklerin meydana gelmesi
  • Anormal tat almaların başlaması
  • Ağız açma yeteneğinin bir şekilde azalması
  • Ağız kuruluğu
  • Ateş
  • Yemek yerken meydana gelen ağız ve yüz ağrısı
  • Üst boyunda  ya da yüzün yan tarafından kızarıklık

Tükürük Bezi İltihabı Önlenebilir Mi?

Tükürük bezi iltihabını önlemek için iyi bir ağız hijyeni gereklidir. Ancak, ağız hijyeninin yeterli olduğu durumlarda bile tükürük bezi iltihabının meydana gelmesi normal bir durum olarak görülmektedir.