Unutkanlığa Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Unutkanlık için hangi bölümden randevu alınır? ,Unutkanlığa hangi branş Bakar? ,Unutkanlığa hangi bölüm bakar?, Unutkanlık için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Unutkanlığa Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Unutkanlığın Nedenleri?

Beyin oldukça kompleks bir organdır. Bütün hayati fonksiyonların geçiş noktası olarak bilinir. Beynin bu karmaşık yapısının içerisinde tüm vücudu kontrol eden yapılar bulunmaktadır. Beynin hafıza bölümü oldukça güçlüdür ve yaşantımızda gördüğümüz, tanıdığımız her şeyi çok güçlü bir şekilde depolar. Ancak bazı durumlarda beynin hatırlama kısmında aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu durumun üzerine gidilerek sebep bulunmalıdır. Unutkanlık;
– Psikolojik etmenler ve travmalar
– Beyin hastalıkları ve tümörleri
– B12 vitamini eksikliği
– Demir bağlama yetersizliği (kan hastalığı) gibi etmenler sıklıkla karşılaştığımız nedenler arasındadır.

Pseudodemans adı verilen hastalık gençler arasında sıklıkla görülmekte olup, halk yalancı bunama ismi ile tanınmaktadır. Bu hastalığın genel olarak gençlerde görülmesi ve belirtilerinin yaşlılarda görülen bunama ile benzerlik göstermesinden dolayı bu ismi almıştır. Depresyon adı verilen bu psikolojik etmen, hafızanın zayıflamasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, yalancı bunama vakalarının üniversite mezunu olan (bu yaş grubundaki) kişilerde sıklıkla görüldüğü söylenmektedir. Bunun gelecek kaygısı ile bağlantısının kuvvetli olduğu düşünülmektedir.

Unutkanlığa Hangi Bölüm ve Branş Bakar?

Unutkanlık süreci, bu süreci etkileyen nedenlere bağlı olarak takip edilmesi gereken bir durumdur. Ancak bu beyinsel ve sinirsel aktivite ile doğrudan alakalı olduğu için öncelikli uzmanlık alanı, nöroloji birimidir. Nöroloji uzmanı, unutkanlığa sebep olan tüm problemleri açık bir şekilde kontrol eder ve bu sürecin tedavisi hakkında görüşlerini bildirir.

Ancak psikolojik travmalar da unutkanlık açısından büyük önem taşır. Hatta kişilerin hatırlamak istemediği olayları beyninde geniş bir zaman aralığında silmiş olması da hafızayı yönetmesi ile alakalıdır. Beynin bu gücü, kişiye acı çektirmemek amacını taşımaktadır. Silinen tüm bilgiler, psikolojik olarak rahatlamanın sonrasında kişiye kendini telkin etmeyi öğretmek ile birer anı olarak kabullenmeyi öğretmektedir.

Unutkanlık Şikayetleriniz İçin İlk Önce Nöroloji Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Unutkanlığın Tedavisi?

Unutkanlığın bazı durumlarda geriye dönüşümü mümkündür. Kısa vadede fark edilmişse ve beyinde kalıcı hasarlara neden olmadıysa eğer bu durumda tedavi olumlu yanıtlanmaktadır. Hormonsal ya da kan ile ilgili bir eksiklik neticesinde gerçekleşen unutkanlık, en kolay ve kısa sürede toparlanan rahatsızlıktır. Takviye ilaçların kullanılması ve yenilen besinlerin eksikliği gidermesi halinde tedavi tamamlanır. Aralıklarla yapılacak kontroller sayesinde de değerlerin sabit kaldığından emin olabilirsiniz.

Unutkanlık nedeni psikolojik bir durum ise bu süreç biraz daha değişkendir. Kişiden kişiye değişkenlik göstermesi, psikolojik anlamda verilecek tedavinin de etkinliğini göstermektedir. Psikolojik tedaviye olumlu yanıt veren kişinin toparlanma süreci de bunu bağlı olarak hızlanır.

Unutkanlık, alzheimer gibi beynin kronik rahatsızlıklarından kaynaklanıyorsa eğer işte bu durumda yapılabilecek tek şey yakın geçmişi hatırlamasıdır. Çünkü bu gibi beyin dokusunu direk etkileyen rahatsızlıklarda unutkanlık kaçınılmazdır. Günümüz de yer alan olaylara ağırlık vererek, geçmiş daima hatırlatılmalıdır.

İnsanın bir şeyleri unutması genellikle kişileri korkutur, hatırlamak için zorlar ve hatırlayamadığı takdirde ne yapacağını şaşırır. Bu gibi bunalımların yaşanmaması adına başta beslenme olmak üzere, sağlıklı bir yaşam sürmek için çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

saç ekimi
saç ekimi merkezleri