Uykusuzluğa Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Uykusuzluk için hangi bölümden randevu alınır? ,Uykusuzluğa hangi branş Bakar? ,Uykusuzluk Problemine hangi bölüm bakar?, Uykusuzluk için hangi doktora gidilir ? Sorularınızın Doğru Cevabı 

Uykusuzluğa Hangi Bölüm Bakar? Hangi Branş ve Doktora Gidilir?

Uykusuzluk Nedenleri?

İnsanlar, günlük ihtiyaçlarını giderdikten sonra yorgunluklarını dinlenerek atmaktadır. Uyku adı verilen bu süreç, insanların hayatında olmazsa olmazdır. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı insan anlamına gelir. İdeal uyku süresi 6-8 saattir. Bu sürenin altında olan uyku düzeni sağlıksız olarak kabul edilir.

Nöbet usulü çalışılması gibi düzensiz çalışma saatleri de uykunun kalitesini etkilemektedir. Uyku oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreci olumsuz etkileyen nedenlere detaylı olarak bakacak olursak:
– Düzensiz yaşam
– Psikolojik bunalım
– Sağlıksız beslenme
– Kafein tüketiminin artması
– İlaç kullanımı
– Çevresel faktörler etki etmektedir. Uykusuzluk, ciddi bir sağlık problemidir. Kişinin yaşantısını olumsuz etkilemektedir. İvedilikle tedavi edilmesi gereken bir patolojidir.

Uykusuzluk Hangi Doktor Tarafından Tedavi Edilir?

Uykusuzluk tedavisi, psikolojinin alanına girmektedir. Uykusuzluk tedavisi, başlangıçta psikolojik danışmanlık ile başlar. Yapılan bu psikolojik süreç olumlu etkilerse kişiye tedavi bu şekilde devam etmektedir. Ancak tedaviye olumlu yanıt verilmiyorsa, değişerek medikal (ilaç) tedaviye dönüşmektedir. Bu süreci ele alan uzmanlık alanı ise psikiyatridir.

Medikal tedavi süresince kişinin kullandığı ilaçlar belirlenmektedir. Bu ilaçların etki dozları düşükten başlar ve bu şekilde tedavinin gözlenmesi sağlanır. İlk bir ay da tedaviye verilen yanıt olumlu ise altı ay kadar devam eder. Uykusuz probleminin tedavisinde:
– Karanlık ortamda uyumak
– Gerekli durumlarda göz bandı kullanmak
– Sesten uzak bir şekilde (özellikle yalnız) uyumak
– Yatak ve yastık konumuna dikkat edin, gerektiğini düşünüyorsanız değiştirin.

Uykusuzluk Şikayetleriniz İçin İlk Önce Hastanelerin Psikiyatri Bölümünden randevu almanız gerekmektedir.

Uykusuzluk Tedavisinin Önemi

İnsanlar geçici bir süreç olarak değerlendirerek uykusuzluk tedavisine başlamayı her zaman erteler. Ancak uykusuzluk çok önemli bir durumdur ve vücudun hassasiyetinin artmasına neden olur. Uykusuz insan anlama konusunda güçlük çeker ve günlük işlere adapte olamaz. Bu durumda dinlenmesi ve yeterli derecede uykusunu almış olması zorunlu hale gelir.

Uykuda geçen süre, sadece kişiyi dinlendirmek ile kalmayıp aynı zamanda hormonsal kontrolü de denetler. Melatonin adı verilen bu hormon sadece karanlıkta ve uyku esnasında salgılanmaktadır. Eğer uyku düzeninde bir bozukluk mevcut ise hormon salgılanması yavaşlar ya da durur. Melatonin hormonu vücut için oldukça önemlidir. Kanser gibi metabolizma hastalıklarından sizi korur. Gün içerisinde memnuniyetsiz olmanızın en büyük sebeplerinden biri melatonin eksikliğidir. Bu da direk olarak uykusuzluk ile ilişkilendirilir.

Uykusuzluk Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Uykusuzluk tedavisindeki son adım ilaç kullanımıdır. İlaç etkeninde anti-depresan türevi tercih edilmektedir. Depresifliği uzaklaştırarak bu süreçte daha huzurlu olmanızı sağlamaktadır. Uykusuzluk tedavisinde kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır. Uzman doktorun kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar, belirlenen doz ve saatte tedavi edici etkiye sebep olmaktadır. Tedavinin süresi de kişinin uykuya eğilimi ve genel ruh halindeki değişimler belirlemektedir.

Uykusuzluk problemi ile karşılaştığınızda hayatınızdan öncelikli olarak stresi uzaklaştırmanız gerekmektedir. Bu süreçte ne kadar ilaç kullanırsanız kullanın, kendinizi ruhen iyi hissetmemeniz tedaviyi de olumsuz etkileyecektir.

Benzer Konular
saç ekimi
saç ekimi merkezleri