Uyuz Hastalığına Hangi Bölüm Bakmaktadır?

Uyuz Hastalığına Hangi Bölüm Bakmaktadır?

Uyuz, enfeksiyon hastalıkları bölümü ve dermatolojinin alanına girmektedir. Akar türünün neden olduğu uyuz hastalığı, vücudun değişik bölgelerinde görülmektedir. El, koltuk altı, karın, parmak araları kaşıntının ortaya çıktığı alanların başında gelmektedir. kaşıntıyı, deride döküntüler takip etmektedir. Yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde yaygın görülen bir hastalıktır. Sarcoptes scabei denilen akar türü uyuzun ortaya çıkma sebebidir.

Böceği andıran akar, derinin altına yerleşmektedir. Şiddetli vücut kaşıntılarını, deri döküntüsü ve cilt yaraları izlemektedir. Kalabalık ortamlarda sık görülen uyuz hastalığı insandan insana çok kolay şekilde geçebilmektedir. En sık görüldüğü yerler; hastane, huzurevi, kışla, bakım evleridir. Uyuzla ilgili bilinen temel yanlış; hastalığın kedi veya köpekten insana geçtiği yönündedir.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz hastalığı toplum olarak aşina olduğumuz bir tabirdir. Kolay bulaşan ve şiddetli kaşıntıya nedne olan hastalık, hayati risk faktörü oluşturmamaktadır. Ancak şiddetli kaşınmaya bağlı olarak ortaya çıkan cilt yaraları tedavi edilmediğinde enfeksiyon kapabilir. Hastalık insandan insana bulaşmaktadır. Sanıldığının aksine hayvanlarla bir ilgisi bulunmamaktadır. Ten teması ve ortak eşya kullanımı başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Kişisel bakımına dikkat eden insanlarda görülme riski çok düşüktür.

Uyuz hastalığının yayılması aynı yatağı, havluyu, kıyafetleri paylaşmaya bağlıdır. Kişisel eşyalar mümkün olduğunca başkalarıyla ortak kullanılmamalıdır. Hastalığın en kötü yanı dayanılmaz kaçıntı hissidir. Mikrobu kapan kişiler geceleri kaşınmaktan uyuyamazlar. Şiddetli kaşıntının sonrasında deride yaralar açılmaya başlamaktadır. Tedavisi kolay olan uyuz hastalığında yüzeysel müdahale yöntemi ugulanmaktadır. Merhem, krem ve solüsyon kullanımı ile hastalıktan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Yaygın Uyuz Belirtileri

Kaşıntı hastlığı olan uyuzun başka belirtileri de bulunmaktadır. Hastaları uykusundan dahi uyandırabilen kaşıntıların yanı sıra, cilt üzerinde sivilceye benzer kabarcıklar oluşmaktadır. Kaşıntının yanı sıra; öksürük ve ateş durumu da söz konusudur. Uyuz böceği derinin hemen altına yerleşmişse cilt üzerinde tünel benzeri minik oyuklar oluşturmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf insanlarda engelli ve yaşlılarda görülme riski daha yüksektir. Uyuzun daha ileri seviyesi olan kabuklu uyuzda ise mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ölümcül olmamasına rağmen göz ardı edilmemesi gereken bir sorundur.