Varise Hangi Bölüm Bakar?

Varise Hangi Bölüm Bakar?

Varise Hangi Bölüm Bakar?

Varis, uzun süre hareketsizlik sonucunda oluşur. Hareketsizlik sonucunda toplardamarlar genişler ve fonksiyon bozuklukları meydana gelir. Bu durumda da toplardamarların şekli de değişir.

Toplardamarlardaki genişleme ile birlikte toplardamardaki kanı kalbe pompalama işlemini gerçekleştiren kapakçıklar zarar gördüğü için kalbe kan yeteri kadar gitmez ve buralarda göllenir.

Toparlamak gerekirse; varis bir toplardamar hastalığıdır. Bu hastalık, sürekli olarak hareketsiz kalan kişilerde olduğu kadar sürekli ayakta duran kişilerde de görülür. Bu nedenle varis hastalığı, toplum arasında öğretmen hastalığı olarak da bilinir.

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?

Varis oluşması veya varis belirtilerinin olması soncunda birçok insan varis hangi bölüm bakar? Araştırması yapmaktadır. Bu noktada varis rahatsızlıkları olan kişilerin Kalp Damar Cerrahi uzmanına gitmeleri gerekir.

Varis Kimlerde Görülür?

Varis, cinsiyet fark etmeksizin her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak varisin görülme olasılığı kadınlarda daha fazladır. Özellikle de hamile kadınlarda varise çok sık rastlanılmaktadır. Lakin doğum sonrasında birçok hastanın varislerinin geçtiği de görülmektedir. Bunun haricinde kilolu insanlarda varis görülme olasılığı yüksektir.

Genetik bir hastalık olan varis için anne veya babasında bu hastalığın olduğu kişiler de risk altındadırlar.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Birkaç çeşidi olan varisler, toplardamarların genişlemesi sonucunda ortaya çıkan fonksiyon bozuklukları olarak bilinmektedir.

Varislerin en hafif olanı kılcal damar rahatsızlığının neden olduğu kılcal varislerdir. Bu varis tipi, alkolü çok kullanan erkeklerin yüzünde kılcal damar olarak kendisini gösterir. Bacaklarında ise estetiksel açıdan oluşan çirkin görüntü dışında çok şikayet oluşmaz.

Asıl önemli varisler, orta ve kalın olarak adlandırılan varislerdir. Şekil olarak çok çirkin bir görüntü yaratan bu varis çeşitleri, birçok belirti ve rahatsızlık ile kendisini gösterir.

Varis belirtileri:

  • Ağrı
  • Varis damarında ağrı
  • Şişme
  • Yorulma
  • Ayaklarda Ağırlık
  • Yanma
  • Kramp
  • Kaşıntı
  • Uyuşma
  • Huzursuz Bacak

Varis Şikâyetleri Nelerdir?

Varis rahatsızlığına maruz kalan kişilerde birçok şikayet kendisini gösterir. Bunların başında da ağrı gelir. Gece uyurken artan bu ağrılar, varis şikâyetleri arasında ilk sırada yer alır. Bunun haricinde şişlik ve morluklar ile birlikte ciltteki değişimler, yaralanmalar gibi şikâyetler de boy gösterebilir.