Veba Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Veba Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Veba günümüzde neredeyse hiç görülmemektedir. İnsanlık tarihinin en değişik hastalık türünü oluşturmaktadır. Veba denilince insan bedeninin değişmesi akla gelmektedir. Enfeksiyon hastalıkları bölümünün alanına giren veba, günümüzde bazı filmlere konu olmaktadır. Bulaşıcı olan veba kara ölüm olarak isimlendirilmektedir. Gizliden vücudu saran bir hastalıktır. Antik çağlarda ortaya çıkan hastalığın, Avrupa nüfusunun büyük bir bölümünü yok ettiği bilinmektedir. Hastalığın fare ve pirelerden insanlara geçtiği düşünülmektedir. Hastalık yalnızca insanlar üzerinde öldürücü değildir. Veba o kadar ölümcül bir hastalık ki hayvanları da öldürmektedir.

Hastalıkta ilk belirtiler bir hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ateş, titreme, kusma, ishal, dil renginin değişmesi, vücutta ciddi ağrılar, kan kusmak, nefes zorluğu, burun kanaması ve deri lekeleri genel belirtilerdir. Veba denildiğinde ilk akla genel şey ise derideki büyük yaralardır. Hastalığın ilerleyen süreçlerinde insan bedeni görünüm itibariyle değişmeye başlamaktadır. Vücut yavaş yavaş ölmeye ve çürümeye başlamaktadır. Veba virüsünün etkisi kontrol edilemeyecek kadar güçlüdür. Vücudu hızlı şekilde öldürmeye başlamaktadır. Eller kömürleşmeye başlar ve bedenin değişik bölgelerinde kabuklu derin yaralar açılır. Bu nedenlerden dolayı vebaya kara ölüm denilmiştir.

Kara Ölümün Tedavisi

Eski çağlarda çaresizlik nedeniylea insanların ölümüne neden olan hastalık, günümüzde tedavi edilmektedir. Erken teşhis halinde hastalık antibiyotik ve aşılarla iyileştirilmektedir. Vücuda girer girmez zarar vermeye başlayan bakteri, ilaç ve aşılarla öldürülmektedir. Hekime başvurulmasında geç kalınması halinde bazı organların kaybedilmesi söz konusudur. Kısacası tedavinin geç kalması günümüzde de ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

Hastalığın günümüzde görülmeme nedeni hastalığın kaynağını oluşturan bakterinin antibiyotikle öldürülebilmesidir. Eski yıllarda hastalık görüldüğünde sağlık insanları çaresiz kalmaktaydı. Bedene bulaşmasından sonra çok hızlı hareket eden bakteri hızlı şekilde bedeni ele geçirerek, vücudu çürütmekteydi. Hal böyle olunca ölüm kaçınılmaz olmaktaydı. Fare ve pirelerin çok olması ve insanlara temas etme riskinin yüksek olması hastalığın insanlara bulaşmasına neden olmaktaydı. Günümüzde insanların fare ve pirelerle temas etmesi neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla hastalığın insanlara geçmesi çok zordur. Yaşam standartlarının yükselmesi, toplu ölümlerin engellenmesini sağlamıştır. sonuç olarak hastalık yeryüzünden silinmeye başlamıştır.