Vertigo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Vertigo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Vertigo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Vertigo bir baş dönmesi çeşididir. Vertigo baş dönmesinde; şiddetli bir baş dönmesi meydana gelir. Oldukça şiddetli olan bu baş dönmesi, kulakta çınlamaya, mide bulantısına da neden olur. Kişinin kulaklarından çınlama ile birlikte yoğun bir uğultu gelir. Bunun sonucunda ise kişi de kusma isteği doğar. Vertigo süreci boyunca kişi duymakta bile birtakım zorlukla yaşayabilir. Vertigo baş dönme süreci genellikle birkaç dakika sürse de baş dönmesi sonucunda kişi güçsüzlük hissine kapılabilir. Vertigonun şiddetinin son bulması ile de kişi de yorgun ve uykulu bir hal gözlemlenir.

Vertigo İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vertigo hangi bölüm bakar? Hangi doktora gitmeliyim? Soruları çok sık dile getirilmektedir. Vertigo bir baş dönmesi olarak dengenin bozulmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öncesinde dengenin neden bozulduğunun ortaya konulması gerekmektedir. Bu nedenle Vertigo belirtisi veya şikayeti olduğu zaman KBB veya Nöroloji doktorlarına görünmeniz gerekir.

Vertigo Sebepleri Nelerdir?

Vertigo, bir baş dönmesi çeşidi olduğu için birçok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. Üst solunum yollarını enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkan iç kulak sorunları, kullanılan ilaçlar gibi birçok neden Vertigo sebepleri arasında yer almaktadır.

Vertigo Teşhisi

Vertigonun teşhis edilebilmesi için; genel sağlık filmleri, bilgisayarlı tomografi, MR gibi doktorların ugun gördüğü yöntemler gereklidir. Bunların haricinde gerek görülmesi takdirde kan tahlilleri de istenilmektedir.

Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisi için öncelikle vertigoya neden olan unsurlar ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan sonuçlara göre en uygun tedavi yöntemine gidilmektedir. Vertigo soncunda ortaya çıkan mide bulantısı ve baş dönmesini engellemek için ilaç tedavisi tercih edilmektedir. Bunun yanında baş ve boyun egzersizlerinin gün içerisinde fazla sayıda yapmak da bir tedavi yöntemidir.

Vertigo tedavi süreci bazen 6 ile 1 yıl arasına kadar uzayabilmektedir. Fakat kullanılan ilaçlar ve tedaviler ile ilk 2 haftada tedavinin etkisini görmek mümkündür. İlk iki haftalık süreç içinde yaşanan şiddetli baş dönmelerinin ortadan kalktığı görülebilir. Vertigo tedavisi süreç içinde yavaş yavaş kendisini hissettirecektir. Çok ileri vertigo problemlerinde ise tümör riskine karşı ameliyat da gerekebilir.

 

Vertigo Hastalığına Hangi Bölüm Bakar (1 Yorum)