Vitiligoya Hangi Bölüm Bakar

Vitiligoya Hangi Bölüm Bakar

Vitiligo Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Vitiligo Hangi Bölüm Bakar, Vücudun bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmalar neticesinde pigment maddesi üreten melonosit maddeleri tarafından doğrudan vücuda verilen zarar ile birlikte etkisini gösteren ve cilt üzerinde beyaz lekeler tarzında ortaya çıkan deri hastalığına vitiligo hastalığı adı verilmektedir. Ayrıca Beyaz Leke Hastalığı olarak da bilinen vitiligo hastalığı, özellikle de el ve sırt bölgesinde, yüz ve koltuk altı bölgesinde etkisini göstermektedir. Birçok belirtileri bulunan vitiligo hastalığı tedavi edilebilmekle birlikte, tedavi edilemediği takdirde bireylerin ciddi anlamda rahatsızlık duymasına ve bunun sonucunda da iş ve sosyal aktivitelerde yetersiz kalabilmesine neden olabilmektedir.

Vitiligo Hangi Bölüm Bakar
Vitiligo Hangi Bölüm Bakar görsel

Vitiligo Hastalığı İle İlgilenen Bölüm 

Vitiligo hastalığı deri hastalıkları listesinde yer alması nedeniyle doğrudan dermatoloji ( deri hastalıkları) bölümü ilgi alanına girmektedir. Bu bakımdan vitiligo hastalığı belirtilerinde dermatoloji bölümü doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Dermatoloji Bölümünde Kimler Görev Almaktadır?

Dermatolohi bölümünde deri hastalıkları uzmanı, yardımcı hemşire ve diğer yardımcı sağlık personeli hafta içi görev almaktadırlar. Bu bakımdan vitiligo hastalığı başvurusu hafta içi yapılabilmektedir. Ayrıca, vitiligo hastalığı acil durumlarda yani hafta sonuna denk gelmesi durumunda da hastanelerin acil servisi üzerinden geçici tedavi hizmetinden faydalanılabilmektedir.

Dermatoloji Bölümünde Vitiligo Hastalığında Ne Gibi İşlemler Yapılmaktadır?

Dermatoloji bölümünde yalnızca vitiligo hastalığı açısından değil, tüm deri hastalıklarında hastalığın nedenlerinin saptanabilmesi açısından ilk aşamada gerekli olan teşhis süreci başlatılmakta ve gerekli test ve tetkikler yaptırılmaktadır. Bu aşamadan hemen sonrasında ise, ilgili deri hastalığı için uygun tedavi yöntemleri belirlendikten sonrasında tedavi sürecine geçilmektedir.

Dermatoloji Bölümüne Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Vitiligo hastalığı ve benzeri türden deri hastalıkları tedavisinde hastanelerin dermatoloji bölümüne doğrudan dermatoloji sekreterliği üzerinden veya online olarak dermatoji servisi randevu uygulaması üzerinden kayıt işlemi yaptırılabilmektedir. Ancak, online randevu alındıktan sonrasında, dermatoloji sekreterliği üzerinden kaydın tc kimlik numarası üzerinden mutlak olarak teyit ettirilmesi gerekmektedir.

Dermatoloji Bölümünden Ücretsiz Olarak Tedavi Olunabilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dermatoloji bölümünden ücretsiz bir şekilde tedavi hizmeti alınabilmesi açısından hastanın Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan yeşil kart belgesine veya diğer sosyal güvencelere sahip olması gerekmektedir. Aksi durumda, dermatoloji ve diğer sağlık bölümleri üzerinden alınan tedavi hizmeti karşılığında belirli miktarda ücret ödenmesi söz konusu olabilmektedir.