Yağ Bezesine Hangi Bölüm Bakar?

Yağ Bezesine Hangi Bölüm Bakar?

Tıpta lipom olarak ifade edilen iyi huylu kistlere, yağ bezesi adı verilir. Çoğunlukla küçük boyutlarda olan yağ bezelerine kişi her hangi bir müdahalede bulunmamalıdır. Ancak estetik açıdan sıkıntı yaratan ve bazı dönemlerde de ağrı gibi şikayetler ile ortaya çıkan bu sorunun tedavisi cerrahi müdahaleler ile mümkündür.

Yağ bezeleri orta ve ileri yaşta ortaya çıkan bir hastalık gibi bilinse de hemen hemen her yaşta yağ bezeleri görülebilir. Bununla birlikte her yaştan insanlarda görülen yağ bezeleri, kadın veya erkek ayırımı gözetmez. Ancak kadınlarda daha fazla yağ bezesine daha fazla rastlanılmaktadır. Bu noktada toplumda her 100 kişiden 1’inde yağ bezesi şikayetlerinin olduğu bilinmektedir.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezeleri, insan vücudundaki yağ dokusunun bulunduğu her alanda meydana gelebilir. Yağ bezeleri çok sert olmayan aksine yumuşak olan kistlerdir. Meydana gelen bu yağ kistleri, yağ hücreleri tarafından oluşturulur. Yağ bezelerinin üstüne parmak ile bastırıldığında küçük oynamalar görülebilir.  Bir nohut tanesi veya daha büyük olabilen yağ bezelerinin boyutları değişiklik gösterebilir.

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yağ bezesi olan kişiler, genellikle yağ bezesi hangi bölüm bakar? Sorusunu dile getirmektedirler. Yağ bezesi ya da tıp dilindeki adı ile lipom için hastanelerin Genel Cerrahi ya da Cildiye bölümlerine gidilmesi gerekir.

Yağ Bezesi Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudunda meydana gelen yağ bezelerinin henüz hangi nedenden dolayı oluştuğu bilinmemektedir. Ancak birçok insan yağ bezelerinin oluşum nedenlerini fazla kilo ya da beslenme düzenleri ile alakalı olduğunu düşünmektedirler. Lakin uzmanlar bu düşüncelerin hiçbir şekilde gerçeklik payının olmadığını söylemektedirler. Bunun yanında ailelerinde yağ bezesi olan vakaların olduğu göz önünde bulundurulduğundan yağ bezelerinin kalıtsal olabileceği düşünülmektedir.

Dercum hastalığı, cowden ve gardner sendromu gibi hastalıkların sonucunda da yağ bezelerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunun haricinde birçok Genel Cerrahi ve Cildiye uzmanı, yağ bezelerinin hareketsiz bir yaşam ile alakalı olduğu düşüncesindedir.

Yağ bezeleri, iyi huylu kistler olduğu için herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak vücudunuzdaki yağ bezelerine benzeyen her şişkinlik, yağ bezesi olmayabilir.