Zatürreye Hangi Bölüm Bakar

Zatürreye Hangi Bölüm Bakar

Zatürreye Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Zatürre, şiddetli öksürük ve yüksek ateş belirtileri ile ortaya çıkan bir hastalık olup bilimsel adı ile Pnömani’dir.

Zatürre Nasıl Anlaşılır?

Zatürre bir akciğer hastalığıdır. Zatürre belirtileri arasında yüksek ateş ve şiddetli öksürük en belirgin olanlarıdır. Şiddetli öksürük ve yüksek ateş sonrasında ise son derece rahatsız edici bir sancının varlığı oluşur. Bu soncu sonrasında birey son derece rahatsız olur ve bitkin bir hal alır. Bu noktada zatürre teşhisi ve tedavisi için doktora görünmek isteyenler, zatürre hangi bölüm bakar? Sorusuna cevap aramaya çalışmaktadırlar.

Zatürre Hangi Bölüm Bakar
Zatürre Hangi Bölüm Bakar görsel

Zatürre İçin Hangi Doktora Gidilir?

Zatürre bir diğer adı ile Pnömani, bir akciğer hastalığı olması nedeniyle Göğüs Hastalıkları bölümünün ilgi alanındadır. Zatürre şüphesi olan kişilerin zaman kaybetmeden Göğüs hastalıkları doktoruna muayene olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Zatürre Bulaşıcı Mıdır?

Zatürre, her ne kadar bulaşıcı bir hastalık olarak görülmese de yapısı doğrultusunda insandan insana geçebilen bir hastalık türüdür. Bu noktada zatürreyi bulaşıcı hastalıklar kategorisine koymamız gerekir. Zatürre şüphesi veya tanısı olan bir kişiden uzak durmak, o kişi ile aynı kapalı ortamda bulunmamak gerekmektedir. Bunun haricinde hem hastanın hem de hasta yakınlarının mümkün olduğunda maske takmaları önem arz etmektedir.

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Zatürrenin bilinen 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Löper Pnömani
  • Virüs Zatürresi
  • Bronköpnomoni

Zatürre Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Zatürre hastalığı tedavisinde kesinlikle doktor muayenesi şarttır. Doktor muayenesi haricinde zatürre tedavisi için kullanılan bütün yöntemler, çok da iyi olmayan sonuçlar doğurabilir. Doktor muayenesi sonrasında bulaşıcı bir özellik gösteren zatürre nedeniyle, zatürre olan kişiler diğer kişilerden uzak tutulması gerekmektedir. Bunun için maske kullanılmasında yarar vardır.

Zatürre olmuş bir hastanın yüksek ateşe maruz kalması kaçınılmazdır. Yüksek ateşi olan bir hastaya sirkeli suya batırılmış bir bezi koltuk altlarına, alnına ve kası gibi yerlerine tutmak gerekir. Hastanın rahatsız olduğu sancılar da ise sancının var olduğu bölgelere sıcak su torbası ile kompres uygulanması doğru olacaktır. Dayanılmaz hal alan durumlarda ise vakit kaybetmeden Göğüs Hastalıkları uzmanı tarafından tedavi altına alınması gerekir.