Zona Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Zona Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları bölümüne giren zona, şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır. Ciltte kaşıntı, kabarma ve döküntülere neden olmaktadır. Gece yanığı ismiyle de bilinen zona, deri üzerinde yanığa benzeyen lekelere neden olmaktadır. İlk olarak su toplayan lekeler, ardından kabuk tutarak kabarcık şeklini almaktadır. Genellikle su çiçeği hastalığına neden olan virüsten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle su çiçeği olan kişilerin zona hastalığına yakalanma riski de yüksektir. Vücuda bir şekilde giren virüs, sonrasında bünyenin zayıf düşmesini beklemektedir. Fırsat bulduğunda harekete geçen sinsi bir virüstür. Yani insanlar farkında olmadan virüsü taşıyabilmektedir.

Depresyon ve stres zona virüsüne beklediği fırsatı vermektedir. Ayrıca bünyeyi zayıf düşeren başka hastalıklar da zonanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sinir köklerine yerleşen hastalık virüsü, şiddetli ağrılara yol açmaktadır. En sık görüldüğü bölgeler ise kol, bacak, boyun, yüz ve sırttır.

Zonaya Neden Olan Etkenler

Zona hastalığının ortaya çıkmasında etkili olan ilk faktör su çiçeği hastalığının geçirilmesidir. Su çiçeğinin ardından sinir köklerine yerleşen virüs ilerleyen süreçte zona hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Virüsün yıllarca harekete geçmeden beklediği hastalar da bulunmaktadır. Aktif hale gelmesi için mutlaka bedenin zayıf anını yakalaması gerekmektedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir.

Her yaşta görülebilen bir hastalık olan zona özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde risk unsuru oluşturmaktadır. Bunun nedeni bu yaş aralığında bağışıklık sisteminin zayıflaması gösterilebilmektedir. Kendine iyi bakan ve düzenli spor yapan kişilerde ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Sağlıklı beslenme de hastalıktan korunmanın temel dinamiğini oluşturmaktadır. Güçlü bağışıklık sistemi vücudu her türlü hastalıktan korumaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanların vücudu, zona hastalığının istediği zayıf anın elde edilmesini engellemektedir.

Zona Hastalığı Tekrarlar Mı?

Bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkan zona, kimi durumlarda yeniden görülebilmektedir. Ancak  vücudun zayıf düşmesi zona hastalığını ortaya çıkaracak diye bir kural bulunmamaktadır. Kesin tedavisi olmayan hastalıkta ağrıların ve yaraların şiddetini azaltması için uygulamalar yapılmaktadır. Zona hastalığı bulaşıcı değildir, ancak yineden yaralarla ve hasta kişişlerle fiziki temastan kaçınılması gerekmektedir.